Rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć dokumenty w ZUS

22 maja minie termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, muszą do tego dnia wysłać ZUS odpowiednie dokumenty. W tym roku przedsiębiorcy po raz pierwszy zostali zobowiązani przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że już niebawem upłynie termin rozliczenia składki zdrowotnej. Warto zaznajomić się z jego zasadami, ponieważ stanowi on nowy obowiązek wprowadzony przez ZUS

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Przedsiębiorcy po raz pierwszy składają roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zasady obowiązujące od tego roku dotyczą osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2023 r. przedsiębiorcy są po raz pierwszy zobowiązani złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jego celem jest ustalenie wysokości składki za rok ubiegły. Jeżeli w wyniku rozliczenia okaże się, że dany przedsiębiorca opłacił składkę w kwocie wyższej niż ustalona, będzie mu przysługiwał zwrot. W sytuacji odwrotnej płatnik zostanie zobowiązany do uregulowania niedopłaty.

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne dotyczy osób, wobec których w 2022 roku stosowana była jedna z następujących form opodatkowania: 1) zasady ogólne - podatek według skali, 2) zasady ogólne - podatek liniowy, 3) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy natomiast:

  • artystów i twórców,
  • wspólników spółki komandytowej,
  • płatników na karcie podatkowej,
  • jednoosobowej spółki z o.o.,
  • osób współpracujących.

Ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. Do 22 maja trzeba rozliczyć składkę za 2022 rok

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku. Występują dwa formularze deklaracji rozliczeniowej: ZUS DRA (blok XII) wypełniany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jednoosobowo oraz ZUS RCA (blok III.F) przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy opłacają składki za inne osoby. Dokumenty te należy złożyć w ZUS do 22 maja 2023 roku.

Więcej o: