Ranking prestiżu zawodów obejmuje niemal 40 kategorii i jest realizowany od trzech lat. W kolejnej, trzeciej edycji tego badania najwyższą pozycję ponownie zajęły dwa zawody: strażaka oraz ratownika medycznego. "Pierwszy z nich poważany jest przez 84 proc. Polaków, drugi przez 83 proc." - podaje instytut badawczy SW Research.
O trzecie miejsce zwykle walczą zawody pielęgniarki i lekarza. W 2023 r. "brąz" zdobyły pielęgniarki z wynikiem 75 proc. Natomiast pozostałe miejsca w czołówce zawodów cieszących się społecznym uznaniem objęli kolejno: lekarze (74 proc.), profesorowie wyższych uczelni (69 proc.), farmaceuci (68 proc.), górnicy (62 proc.) oraz inżynierowie (60 proc.). Natomiast na końcu tej listy nie widać większych zmian w porównaniu do lat poprzednich. Do najmniej poważanych zawodów zaliczono: radnych (21 proc.), ministrów (20 proc.), posłów (16 proc.) i działaczy partyjnych (14 proc.). Ostatnie dwie pozycje zajmują influencerzy i youtuberzy (13 proc.).
Zawody z największym poważaniem Grafika: SW Research
Z danych przedstawionych przez SW Research wynika również, że trener biznesu/coach cieszy się większym poważaniem (24,9 proc.) niż ksiądz (24,6 proc.). Z kolei ksiądz góruje w tym zestawieniu nad rekruterami i HR-owcami (24,1 proc.) oraz pracownikami call-center (23,7 proc.). - Mocny i stabilny wizerunek takich profesji jak strażak, ratownik medyczny czy profesor uniwersytetu świadczą o powszechnym uznaniu dla takich cech jak pomoc innym, odpowiedzialność społeczna oraz wyższe wykształcenie. Polacy są konsekwentni również w negatywnych uczuciach, o czym świadczy niska o lat pozycja twórców internetowych oraz polityków - skomentował Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.
Zawody z najmniejszym poważaniem Grafika: SW Research
Liderzy tego rankingu umocnili swoje miejsce, zyskując średnio 2-3 punkty procentowe społecznego poważania względem 2022 r. Podobnie, najwięksi przegrani tego zestawienia pogłębili swoje końcowe lokaty, tracąc 3-4 punkty procentowe. "Jednak w środkowej części rankingu można zaobserwować pewną dynamikę. Na znaczeniu zyskał informatyk, analityk systemów komputerowych, który z miejsca 12. w 2021 r. awansował w roku na 9. pozycję. Jeszcze większy skok, choć nieco niżej, bo z 19. na 14. miejsce odnotował zawód adwokata" - czytamy w komunikacie instytutu. Zauważalnie ku dołowi tabeli przesunął się za to właściciel dużej firmy, zajmując 22. pozycję i spadając aż o 6 oczek w rankingu względem 2022 r. Tendencja spadkowa dotyczy również zawodu robotnika wykwalifikowanego (np. tokarza, murarza), którego pozycja spada sukcesywnie od 2021 r. Wówczas zajmował on 6. pozycję, podczas gdy w 2023 r. dopiero 12.