Ekspert ostrzega: Zapowiada się tąpnięcie niemieckiej gospodarki. Polska też oberwie

- Jeżeli w Niemczech będzie poważne tąpnięcie, a dane za marzec wyglądają naprawdę fatalnie, to niestety my też to odczujemy - ocenił w "Studio Biznes" Piotr Bujak, Główny Ekonomista i Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP. Ekspert zauważył, że w ostatnich latach Polska zaczęła bardziej konkurować z niemiecką gospodarką.
Zobacz wideo "Zapowiada się tąpnięcie niemieckiej gospodarki, które będzie odczuwalne dla Polski"

Niemcy odnotowały w marcu spadek produkcji przemysłowej o 3,4 proc. m/m (wobec oczekiwanych 1,5 proc.) w porównaniu do lutego. Prowadząca "Studio Biznes" Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała swojego gościa, czy i w jaki sposób te dane odbiją się na polskiej gospodarce.

Warszawa nie płaci już najwięcej "TAZ" o "cudzie gospodarczym" w Polsce. Jest o "polskiej Dolinie Krzemowej"

Fatalne dane z Niemiec. Ekonomista: Niestety my też to odczujemy 

- Przez dekady było tak, że kiedy Niemcy hamowały, to Polska i cały nasz region też hamował. A kiedy Niemcy przyspieszały, to Polska też przyspieszała - wyjaśnia Piotr Bujak, Główny Ekonomista i Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP. Ekspert zauważył, że w ostatnich latach nastąpiła zmiana. - Korelacja się odwróciła. W 2018-2019 roku Niemcy ostro hamowały, a Polska i inne gospodarki w naszym regionie przyspieszały - powiedział. Piotr Bujak ocenił, że polska gospodarka zaczyna bardziej konkurować z niemiecką gospodarką. - Spodziewałbym się, że jeżeli w Niemczech będzie poważne tąpnięcie, a dane za marzec wyglądają naprawdę fatalnie, to niestety my też to odczujemy - podkreślił Główny Ekonomista i Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP.

Prezes NBP Adam Glapiński Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych w Polsce

Czy czeka nas obniżanie stóp procentowych?

Ekonomista Piotr Bujak mówił nie tylko o niemieckiej gospodarce, ale też o stopach procentowych w Polsce. W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopy pozostają bez zmian. To oznacza, że główna, referencyjna stopa NBP pozostaje od września 2022 r. na poziomie 6,75 proc. - najwyższym od ponad 20 lat. Co dalej? Czy zdaniem głównego ekonomisty PKO BP stopy procentowe w tym roku zostaną obniżone? A może czeka nas podwyżka? Zapraszamy do najnowszego odcinka "Studia Biznes".

Więcej o: