Emerytura wyższa o nawet 500 zł. ZUS po złożeniu tego wniosku nie będzie miał wyjścia

Emerytura wyższa nawet o ponad 500 zł? To możliwe. W przypadku osób, które osiągnęły odpowiedni wiek i zgromadziły dostateczny kapitał tak duża różnica w wysokości świadczenia może zostać osiągnięta w prosty sposób. Wystarczy... nie składać wniosku przez kilka tygodni.

Emerytury w przypadku osób, które w ciągu najbliższych miesięcy zyskają prawo do świadczenia, może być wyższa i to nawet o 500 zł. Ministerstwo Rodziny opublikowało bowiem oficjalny wskaźnik waloryzacji emerytury. To istotna informacja dla 300 tys. osób, które w tym roku osiągną wiek umożliwiający przejście na emeryturę. Okazuje się, że warto, by przemyślały krótkie utrzymanie aktywności zawodowej.

Zobacz wideo Glapiński: Płaskowyż się skończył, inflacja spada na łeb, na szyję

Jak przekonuje Fakt ani maj, ani czerwiec nie są miesiącami, w których powinno się występować do ZUS o przyznanie emerytury. Zdecydowanie bardziej opłacalne może być wstrzymanie się z decyzją do lipca. Dlaczego? Bo w czerwcu odprowadzane przez dekady pracy składki podlegają waloryzacji. Obecny wskaźnik jest bardzo wysoki - wynosi 14,4.  W praktyce oznacza to, że  - w zależności od kapitału - kwota zgromadzona na koncie emerytalnym może wzrosnąć o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne) Emerytura honorowa. Świadczenie wzrośnie w tym roku do ponad 5 tys. zł

ZUS może wypłacać emerytury nawet o 500 zł wyższe

A im wyższy kapitał, tym wyższe comiesięczne świadczenie. W praktyce osoba w wieku 60 lat, która zgromadziła 400 tys. zł kapitału w ZUS po przejściu na emeryturę, teraz otrzyma świadczenie na poziomie 1573 zł. W lipcu będzie to już jednak 1799 zł, czyli o 226 zł. Osoba w wieku 65 lat dziś może liczyć na 1905 zł emerytury. Krótkie wstrzymanie się z decyzją sprawi jednak, że wzrośnie ona nawet do 2171 zł, czyli będzie o 266 zł większa. Im wyższy kapitał, tym wyższy wpływ waloryzacji na świadczenie. 60-letnia osoba, która zgromadziła w ZUS 500 tys. zł kapitału, dziś może liczyć na emeryturę w wysokości 1966 zł, w lipcu będzie to już jednak 2249 zł, czyli o 283 zł więcej. Osoba w wieku lat 65, dziś może liczyć na 2381 zł, a w lipcu powinna otrzymać 2724 zł. To o 343 zł więcej.

Im wyższy kapitał i wiek, tym ten wzrost jest wyraźniejszy. I tak w przypadku osoby w wieku 70 lat, która zgromadziła 600 tys. zł, emerytura dziś wynosić może 3538 zł, a od lipca 4047 zł. To 509 zł różnicy. Po złożeniu wniosku o emeryturę w lipcu ZUS nie będzie miał wyjścia - wysokość świadczenia będzie musiał podnieść. 

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: