Spotkanie UE ws. 100 mln euro odwołane. Polska miała dostać najwięcej

Spotkanie w Brukseli w sprawie 100 mln euro rekompensat dla rolników zostało odwołane - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Powodem są wciąż obowiązujące zakazy importu z Ukrainy wprowadzone przez Słowację i Węgry. Ze 100 milionów euro dla Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier Polska miała otrzymać najwięcej, bo prawie 40 milionów euro.
Zobacz wideo Buda: Niekontrolowany napływ rujnował polskich przedsiębiorców

"Spotkanie przedstawicieli 27 krajów, którzy mieli dziś zdecydować o zgodzie na 100 mln euro dla rolników (dla Polski ok. 40 mln euro) zostało odwołane. 'Nie będzie decyzji dopóki Słowacja i Węgry będą utrzymywały zakazu importu z Ukrainy'" - poinformowała na Twitterze Beata Płomecka.

Informacje te podaje też Katarzyna Szymańska-Borginion z RMF FM. "Dopóki SK i HU nie wycofają się ze swoich jednostronnych zakazów importu z UA - nie będzie pieniędzy także dla polskich rolników" - cytuje dziennikarka. 

100 mln euro dla rolników wstrzymane, choć było blisko porozumienia

W ubiegłym tygodniu wydawało się, że dzisiaj zapadnie decyzja na przekazanie piątce krajów 100 milionów euro z unijnej rezerwy kryzysowej. Aż 40 proc. tej kwoty miało trafić do Polski. Pierwsze sygnały, że wypłata jest zagrożona, pojawiły się 9 maja. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała o tym jako pierwsza. Wtedy Komisja potwierdziła, że Słowacja i Węgry nie zniosły zakazów importu z Ukrainy.

Granica polsko-ukraińska Parlament Europejski zdecydował ws. cła na produkty z Ukrainy

Te jednostronne zakazy, które wprowadziły także Polska i Bułgaria, ale się z nich wycofały, miały być zastąpione unijnym, obejmującym cztery produkty - pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. Wszedł on w życie 2 maja. Takie były uzgodnienia z Komisją Europejską. Drugim elementem porozumienia był właśnie finansowy pakiet dla rolników za straty w związku z nadmiernym importem z Ukrainy. Skoro jednak Słowacja i Węgry nie wywiązały się z uzgodnień z Komisją, to dzisiejsze spotkanie w tej sprawie zostało odwołane, a decyzję w sprawie pakietu finansowego odłożono w czasie.

Rolnik pracujący w polu (zdjęcie ilustracyjne). Rolnicy wciąż protestują. Sprzedaż zboża wciąż im się nie opłaca

Rząd zapowiedział krajowe wsparcie dla rolników

Polscy rolnicy mają otrzymać też wsparcie od polskiego rządu, nie tylko z UE. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przekazał, że jego resort przygotował trzy ustawy w ramach pomocy dla rolników, którzy zostali poszkodowani przez niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy. Chodzi o ustawy: o Funduszu Ochrony Rolników, o zwrocie akcyzy paliwowej i o budowie silosów do 300 metrów kwadratowych.

Więcej o: