Prezeska ZUS na konwencji PiS: Od 2030 roku w Polsce rozpocznie się duży spadek populacji

Prezeska ZUS Gertruda Uścińska powiedziała podczas konwencji PiS w Warszawie, że należy przygotować różne warianty działań dotyczących rynku pracy i polityki aktywności zawodowej. Wskazała, że od 2030 roku w Polsce rozpocznie się duży spadek populacji. Jednocześnie będzie następował odpływ osób z rynku pracy ze względu na wiek.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński otworzył pierwszą przedwyborczą, dwudniową konwencję programową Prawa i Sprawiedliwości. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Warszawie pod hasłem "Weekend ważnych rozmów - ul programowy Prawa i Sprawiedliwości".

Konwencja poświęcona jest wypracowaniu programu przed nadchodzącymi wyborami do Sejmu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że dobra polityka to roztropne działania dla dobra wspólnego. Podkreślił, że jego partia będzie dalej rozmawiała z Polakami, by w nowym programie móc odpowiedzieć na ich potrzeby. Dodał, że dobre rządy służą wszystkim obywatelom, niezależnie od tego, kim są i jakie mają przekonania polityczne.

W jednym z paneli poświęconych polityce społecznej wypowiadała się prezeska ZUS. Gertruda Uścińska tłumaczyła, że w związku z tym w najbliższych latach kluczowa będzie polityka aktywności zawodowej bez względu na wiek. Wskazała, że w 2050 roku najbardziej atrakcyjnym zasobem pracy będą osoby w wieku 50-60 lat.

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

W jej ocenie jest to wyzwanie dla systemu kształcenia i ZUS. Gertruda Uścińska powiedziała, że w związku z tym trzeba będzie się zastanowić, jak wprowadzać politykę zarządzania zdrowiem, a z drugiej strony jak zabezpieczyć wydatki na świadczenia socjalne i emerytalne w związku ze starzeniem się społeczeństwa.

Jak wynika z danych pochodzących ze spisu powszechnego w Polsce mieszka obecnie 38,3 milionów osób. Gertruda Uścińska przekazała, że obecne prognozy zakładają, że do 2050 roku liczba populacji naszego kraju zmniejszy się do 33,9 milionów osób w 2050 roku i 28,2 milionów osób w 2080 roku.

Beata Szydło: Warto rozmawiać o przyszłości programu 500 plus

Z kolei wiceprezes PiS Beata Szydło powiedziała podczas konwencji partii w Warszawie, że warto rozmawiać o przyszłości programu 500 plus. Była premier jest liderem panelu na temat rodziny.

Europoseł Szydło tłumaczyła, że w przestrzeni publicznej jest już prowadzona dyskusja na temat przyszłości programu 500 Plus. W tym roku skończył on 7 lat. W jej ocenie program wywiązał się ze swoich zadań. Przypomniała, że 500 Plus dało polskim rodzinom poczucie godności i pokazało, że polskie państwo stawia je w centrum swoich zainteresowań. Podkreśliła, że teraz trzeba porozmawiać o jego przyszłości.

Nasze podsumowanie najważniejszych momentów konwencji PiS można przeczytać pod TYM linkiem.

Więcej o: