Dwa tygodnie w Tatrach zupełnie za darmo? To możliwe. TPN szuka wolontariuszy

Tatrzański Park Narodowy poszukuje wolontariuszy, którzy od maja do września będą patrolować rejon Kasprowego Wierchu. W zamian otrzymają darmowe wyżywienie i zakwaterowanie w schronisku na górnej stacji kolejki. Zainteresowani muszą jednak się spieszyć. Liczba miejsc jest mocno ograniczona.

Władze Tatrzańskie Parku Narodowego poszukują dwójki wolontariuszy, którzy przez dwa tygodnie będą pomagać patrolować rejon Kasprowego Wierchu. Według oficjalnego komunikatu "celem zadania jest przede wszystkim zapobieganie negatywnym zachowaniom w rejonie kopuły szczytowej". Dla dwóch wybranych spośród kandydatów osób przewidziane zostało bezpłatne wyżywienie oraz zakwaterowanie w schronisku na Kasprowym Wierchu. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z wolontariatu?

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Dwa tygodnie w polskich górach zupełnie za darmo? To możliwe. TPN szuka wolontariuszy

Wolontariusze przyjęci do zespołu Tatrzańskiego Parku Narodowego mieliby pomagać przyrodnikom w utrzymywaniu porządku w rejonie Kasprowego Wierchu. Do ich głównych zadań należałoby przede wszystkim zapobieganie schodzeniu turystów ze szlaków, przeganianie biwakowiczów oraz zbieranie śmieci z terenu TPN. Wolontariusze mieliby także interweniować w przypadku palenia papierosów, hałasowania, używania dronów, czy karmienia dzikich zwierząt. 

Patrole rozpoczną się już 25 maja i potrwają aż do września. W każdym z zaplanowanych turnusów uczestniczyć będzie dwójka wolontariuszy. Turnusy obejmują okres minimum dwóch tygodni. Istnieje jednak możliwość zapisania się na więcej niż jeden wyjazd. Pierwszy z nich zaplanowany został w terminie 25 maja - 11 czerwca. Według opublikowanego przez TPN komunikatu wolontariusze będą pracować od godziny 9, do godziny 15, przez pięć dni w tygodniu. Pozostałe dwa dni są dla pracowników wolne. 

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać wolontariuszem TPN?

W projekcie udział wziąć mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Poza tym od kandydatów na stanowisko wolontariuszy wymaga się:

  • bardzo dobrej znajomości przepisów obowiązujących w TPN,
  • przynajmniej podstawowej znajomości topografii Tatr Polskich, na tyle dobrze, aby znać przebieg szlaków turystycznych, w szczególności tych w rejonie Kasprowego Wierchu,
  • wysokiej komunikatywności oraz otwartości,
  • umiejętności pracy z ludźmi,
  • odporności na stres,
  • znajomości języka angielskiego oraz polskiego w stopniu komunikatywnym,
  • dobrej kondycji fizycznej,
  • gotowości do pracy w zmiennych warunkach pogodowych.

Ponadto pracownicy przypominają, że obecnie w górach wciąż panują warunki pogodowe bardziej przypominające zimę niż wiosnę. Z tego względu wolontariusze powinni posiadać odpowiednie obuwie i odzież górską. 

Jakie benefity czekają przyszłych wolontariuszy?

Szczęśliwcom, którym uda się wziąć udział w projekcie będzie przysługiwało - oprócz dwutygodniowego dostępu do pięknych widoków - darmowe wyżywienie oraz zakwaterowanie w budynku górnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Oprócz tego wolontariusze będą mieli zapewniony karnet uprawniający do bezpłatnych służbowych przejazdów kolejką linową, oraz Legitymację Wolontariusza, która uprawnia do bezpłatnego wstępu na teren TPN oraz do wszystkich oddziałów Muzeum Tatrzańskiego do końca bieżącego roku. 

Więcej o: