Od kiedy 800 plus na dziecko? Co wiadomo o waloryzacji świadczenia?

Od kilku dni na polskiej scenie politycznej nie cichnie temat waloryzacji świadczenia 500 plus. Według obietnic wyborczych liderów obozu władzy podwyżka miałaby nastąpić od nowego roku. Z terminem tym nie zgadza się jednak opozycja. Od kiedy więc można spodziewać się wypłaty 800 plus na dziecko?

Program 500 plus wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Od tamtego czasu świadczenie ani razu nie zostało zwaloryzowane. Realnie więc, z roku na rok wartość pieniędzy pochodzących z programu maleje. Według ekonomistów 500 zł świadczenia w dzisiejszych realiach wysokiej inflacji i szalejących cen warte jest o ponad 150 zł mniej niż siedem lat wcześniej, w czasie jego powstawania. 

Zobacz wideo

Od kiedy 800 plus na dziecko? Polityczne przepychanki liderów partii

Pogłoski o waloryzacji świadczenia 500 plus krążyły od kilku miesięcy. W ubiegłą niedzielę, na konwencji PiS w Warszawie, lider partii Jarosław Kaczyński zapowiedział waloryzację świadczenia 500 plus. Podwyżka do 800 zł miałaby, według obietnic, nastąpić w styczniu 2024 roku. Premier Mateusz Morawiecki po ogłoszeniu planów prezesa potwierdził, że rząd ma rozpocząć pracę nad waloryzacją programu. Do obietnic prezesa odniósł się także szef PO Donald Tusk. Zdaniem lidera partii opozycyjnej, waloryzacja "to nie podarek ze strony władzy", a jedynie częściowy zwrot kosztów ponoszonych przez drożyznę i inflację. Na spotkaniu wyborczym w Krakowie polityk zapowiedział podjęcie starań o przyspieszenie terminu waloryzacji. Podwyżka miałaby stać się realna w Dzień Dziecka, czyli już 1 czerwca 2023 roku.

KO złożyło projekt nowej ustawy. Rząd nieprzychylny propozycji Tuska

W środę 17 maja szef klubu KO Borys Budka złożył w Sejmie projekt ustawy waloryzującej 500 plus już od czerwca br. - Jeśli Kaczyński traktuje poważnie swoją obietnicę, jeśli nie jest to gra wyborcza, powinien poprzeć te rozwiązania - podkreślił poseł. Nie wiadomo jednak jakie będą ostateczne losy projektu ustawy.  Negatywnie o pomyśle opozycji na wcześniejszą waloryzację wypowiedziała się m.in. ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W rozmowie z radiem RMF FM otwarcie przyznała, że rząd nie przychyli się do propozycji Donalda Tuska. KO może z kolei liczyć na poparcie Lewicy, która wyraziła chęć przeprowadzania stałej waloryzacji świadczeń zależnie od poziomu inflacji.

Waloryzacja 500 plus. Czy zmienią się zasady programu?

Obecnie świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. W przypadku waloryzacji zasady programu nie uległyby zmianie. Oznacza to, że o wypłatę pieniędzy będzie nadal mógł ubiegać się każdy rodzic lub opiekun faktyczny dziecka, pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku. Od 1 lutego 2023 roku rozpoczął się nabór na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Wniosek można złożyć wyłącznie przez internet za pośrednictwem:

  • platformy PUE ZUS,
  • portalu informacyjno-usługowego Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.
Więcej o: