Rząd bierze się za autostrady. TIR-y nie będą mogły wyprzedzać, a na A2 powstanie trzeci pas

Do 2026 roku autostrada A2 na odcinku Warszawa - Łódź powinna być poszerzona o trzeci pas - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Rewolucja czeka także kierowców samochodów ciężarowych.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w czwartek w rozmowie z Polskim Radiem zapowiedział kolejną zmianą w funkcjonowaniu polskich autostrad. Ogłosił, że do 2026 roku autostrada A2 na odcinku Warszawa - Łódź być poszerzona o trzeci pas. W tej chwili trwają już prace przygotowawcze, ponieważ by prace fizycznie mogły ruszyć, konieczne jest uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji i pozwoleń. 

Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?

Autostrady będą bezpieczniejsze?

- W tej chwili pokonanie tego odcinka jest coraz trudniejsze ze względu na bardzo wysokie natężenie ruchu. Wystarczy kolizja, lub wypadek, by trasa ta się zakorkowała - mówił Adamczyk. Poszerzony odcinek autostrady A2 ma być jednym z elementów dojazdu drogowego do Centralnego Portu Komunikacyjnego.Lotnisko powstanie w gminie Baranów między Łodzią a Warszawą. To nie jedyne zmiany na polskich autostradach wprowadzane przez rząd. Przyjęto już bowiem projekt ustawy wprowadzający zakaz wyprzedzania się TIR-ów na drogach szybkiego ruchu. - Takie manewry są niebezpieczne. Jednym celem tych przepisów jest upłynnienie ruchu kołowego - mówił minister w Polskim Radiu. Rząd chce, by nowe regulacje weszły w życie jak najszybciej, tak aby działały już w wakacje - w czasie wzmożonego ruchu samochodowego

Darmowe autostrady już od lipca

Przypomnijmy, że od 1 lipca bezpłatne mają być dwa odcinki autostrad, które są w zarządzie GDDKiA: odcinek autostrady A2 Konin - Stryków oraz autostrady A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica). Mateusz Morawiecki zapewniał, że zrobi wszystko, by do tego grona jak najszybciej dołączyła także autostrada A1, a konkretniej odcinek od Torunia do Gdańska. - Tutaj czeka nas dodatkowa runda negocjacyjna, więc na 100 procent nie mogę tego obiecać - zaznaczył. 

Więcej o: