14. emerytura będzie wypłacana bez składania wniosku. ZUS wskazuje termin i wysokość świadczenia

Czternastki trafią na konta seniorów bez wcześniejszego składnia wniosków. W tym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy zakładający, że czternasta emerytura zostaje na stałe, choć miała być jednorazowym świadczeniem. Nie wszyscy dostaną jednak "czternastki" w równej wysokości.

- Czternasta emerytura będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu. W tej sytuacji nie trzeba będzie składać wniosków o przyznanie dodatkowego wsparcia - zapowiedziała prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną". Wypłata czternastej emerytury prawdopodobnie nastąpi na przełomie sierpnia i września. W pełnej wysokości świadczenie wyniesie 1588,44 zł brutto. 

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

ZUS informuje. Czternasta emerytura nie dla każdego

W środę Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Zakłada on, że pełną kwotę "czternastek" w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają osoby, których emerytura bądź renta nie przekracza 2900 złotych brutto. W stosunku do osób, które otrzymują świadczenia wyższe, "czternastka" będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Według szacunków pełną kwotę świadczenia otrzyma około 7 milionów osób.  

ZUS ZUS pisze do emerytów w sprawie świadczeń. "Przedwyborcza ulotka"

Emerytura nie może przekraczać określonej kwoty

Przypomnijmy, że początkowo, miało być to świadczenie jednorazowe, ale w związku z wysoką inflacją zostało wypłacone także w roku ubiegłym, a w tym roku wprowadzono ten dodatek na stałe. - Każdego roku zakładamy, że świadczenie to będzie - tak jak do tej pory - wypłacane co najmniej na poziomie minimalnej emerytury. Wprowadzamy pewne kryterium dochodowe, aby przede wszystkim kierować to wsparcie do osób, które potrzebują tego wsparcia najbardziej, czyli dla osób z niższymi emeryturami - wyjaśniła Marlena Maląg. Czternastki na pewno nie dostaną osoby, których podstawowa emerytura wynosi 4488,44 zł lub więcej, a to dlatego, że ich świadczenie wykracza poza próg 2900 zł dokładnie o wartość minimalnego świadczenia emerytalnego, czyli 1588,44 zł. 

Hungary CPAC Polska inflacja jedną z najwyższych w UE. Coraz bliżej Węgier

Kwota 14. emerytury nie będzie miała jednak wpływu na uprawnienia osób ubiegających się między innymi o dodatki, zasiłki, czy korzystających z ulgi rehabilitacyjnej. Dodatkowe świadczenie dla emerytów nie będzie podlegać też potrąceniom i egzekucji. Rządowy projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów skierowano do zaopiniowania do Biura Legislacyjnego. 

Więcej o: