"Trwa atak hakerski typu DDoS na stronę wPolityce.pl, skutkujący chwilowymi problemami z odbiorem strony. Według informacji uzyskanych z Ministerstwa Cyfryzacji za atakiem stoją rosyjskie grupy hakerskie. Atakowane są także inne polskie portale. Pracujemy nad rozwiązaniem problemów" - poinformował w czwartek rano na Twitterze portal wPolityce.pl. Jak się okazuje, nie był jedynym serwisem, który spotkał się z takim problemem. Hakerzy mieli przeprowadzić zmasowany atak, który spowodował problemy z działaniem takich serwisów jak: niezalezna.pl, ceneo.pl, wyborcza.pl, rp.pl, se.pl, wpolityce.pl, wprost.pl, a także login.gremimedia.pl i login.wyborcza.pl.
Rano gościem Polskiego Radia był redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewcz, który mówił, że niektóre serwisy dostały ostrzeżenie przed atakiem hakerskim. - Coś się dzieje, uprzedzam. (…) Zachęcamy, żeby się tym zajmować. Byliśmy dosyć dobrze zabezpieczeni przed takim scenariuszem - mówił. Atakowane serwisy mogły się przygotować na ingerencję rosyjskich hakerów, ponieważ z wyprzedzeniem poinformował ich o tym resort cyfryzacji. - Mając informacje o tym, że takie ataki się szykują, poinformowaliśmy niezwłocznie wszystkie zainteresowane redakcje tak, żeby miały możliwość zareagowania na tę sytuację. Cieszy mnie to, że mamy takie informacje przynajmniej z pewnym wyprzedzeniem - mówił Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji cytowany przez Wirtualne Media. Potwierdził też, że za atakami stoją prawdopodobnie Rosjanie.
Atak DDOS to rodzaj cyberataku, w którym złośliwy podmiot - np. cyberprzestępcy, wywiad obcego państwa, konkurencji przedsiębiorcy - próbuje przeciążyć system żądaniami, czyniąc go niedostępnym dla użytkowników. W praktyce następuje poprzez zasypanie serwera żądaniami z wielu komputerów lub przy użyciu botnetu - sieci zainfekowanych urządzeń, które mogą być zdalnie kontrolowane. - To, że ofiarą takich ataków mogą paść nawet duże redakcje, świadczy o tym, że każdy kto jest obecny w internecie i z tej obecności czerpie swoje dochody powinien zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć się przed atakami typu DDoS - tłumaczył Cieszyński, cytowany przez Wirtualne Media.