Spółka związana z NCBiR. W zarządzie syn byłego polityka i "pani od mody". "Chodziła plotka"

Do Akces NCBR dołączyły dwie nowe osoby. Syn byłego działacza Porozumienia Adam Iwan oraz była dziennikarka modowa Anna Jurgaś. To oni zdecydują, na co zostaną spożytkowane miliony, którymi dysponuje spółka.

Spółka Akces NCBR ma nowe dowództwo. Prezesem został syn byłego polityka Stanisława Iwana - Adam. Zastępować go będzie była dziennikarka modowa Anna Jurgaś. O zmianach zdecydował w ostatnim dniu swojego urzędowania, pełniący obowiązki dyrektora NCBR Paweł Kuch (kojarzony z ugrupowaniem Adama Bielana - red.) - dowiedział się TVN24. - Od jakiegoś czasu po korytarzach chodziła plotka o pani od mody, która ma trafić do jednej ze spółek, ale nie wierzyłem, że to się wydarzy - powiedział dziennikarzowi jeden z pracowników. 

Zobacz wideo Bielan o Gowinie: Nie możemy być więźniami czyjegoś ego

Spółka związana z NCBiR. Czym się zajmuje? Ma do wydania ćwierć miliarda 

Spółka została powołana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jako "narzędzie realizacji zadań ustawowych w zakresie wspierania i finansowania komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych i innowacyjnych, rozwoju kadry naukowej, pobudzania inwestycji przedsiębiorców w działalność naukową oraz zwiększania udziału polskich podmiotów w realizacji międzynarodowych programów B+R (badania i rozwój - red.)" - czytamy na rządowej stronie. "W uproszczeniu - Akces NCBR ma do wydania ćwierć miliarda złotych na wysoko wyspecjalizowane projekty, które mają doprowadzić do komercjalizacji badań naukowych. Za komercjalizację tych projektów ma odpowiadać Anna Jurgaś" - komentuje dziennikarz śledczy TVN24.

Adam Iwan. Kim jest nowy prezes Akces NCBR? 

Adam Iwan zasiadał w zarządzie spółki państwowej Energa Operator. Od sierpnia do października 2022 r. był w radzie nadzorczej firmy Teofilów (spółka z udziałem Skarbu Państwa). Jest synem Stanisława Iwana, byłego senatora Platformy Obywatelskiej, a następnie działacza Porozumienia Jarosława Gowina i wiceprezesa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W sierpniu 2021 r. polityk ogłosił, że opuszcza Porozumienie i rozważa wstąpienie do Partii Republikańskiej Adama Bielana. - Adama Iwana w NCBR polecił Artur Zasada, który dobrze się zna z jego ojcem - wyznał informator dziennikarzowi TVN24. Artur Zasada jednak temu zaprzeczył.

Anna Jurgaś - dziennikarka, absolwentka biznesu, studentka coachingu 

Anna Jurgaś pisze o sobie, że jest "ekspertką mody", "z wykształcenia dziennikarką, absolwentką Biznes AI, studentką kierunku Coaching Profesjonalny". - Trafiła do zarządu Akces NCBR dzięki Tomaszowi Kawce (który od lat zna Adama Bielana -red.) - mówiła dziennikarzowi TVN24 osoba zbliżona do ówczesnych władz spółki. Reporter skontaktował się z Jurgaś telefonicznie. Nowa wiceprezeska nie chciała jednak z nim rozmawiać. "Po naszych pytaniach zamknęła dostęp do swojego konta na Instagramie" - czytamy.

Spółka Akces NCBR. Konkurs został ogłoszony w styczniu. Wymagania były spore

Jak podaje TVN24, konkurs na stanowisko prezesa Akces NCBR i wiceprezesa ds. komercjalizacji został ogłoszony przez radę nadzorczą spółki w połowie stycznia. Zgodnie z narzucanymi wówczas wymaganiami, kandydaci powinni mieć "doświadczenie niezbędne do wykonywania funkcji członka zarządu w spółce handlowej i doświadczenie w zakresie działalności gospodarczej, w tym kierowania podmiotami gospodarczymi". Ponadto kandydaci muszą posiadać: "znajomość zasad nadzoru właścicielskiego, rachunkowości, finansów przedsiębiorstwa, audytu i kontroli finansowej", a także mieć "doświadczenie we wdrażaniu oraz akceleracji [przyspieszeniu rozwoju start-upów - red.] projektów badawczo-rozwojowych" oraz "wiedzę w zakresie wspierania i finansowania komercjalizacji wyników prac B+R".

Więcej o: