Włoski niszczyciel rakietowy jest już w Polsce. Błaszczak: Wzmocni wybrzeże

- Do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy Caio Duilio - poinformował w sobotę rano minister obrony Mariusz Błaszczak. Okręt ma wzmocnić obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża.

Niszczyciel Caio Duilio to okręt z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym. Mariusz Błaszczak zapewnił, że jednostka "wzmocni obronę polskiego wybrzeża i ochronę infrastruktury krytycznej RP". Jak opisuje "Dziennik Zbrojny", niszczyciel rakietowy wcielony został do służby w 2011 roku. Wypiera 7700 ton i mierzy 153 m. Uzbrojony jest w system rakietowy PAAMS z 48 pionowymi wyrzutniami pod pociski przeciwlotnicze Aster 15/Aster 30. Ich zasięg zwalczania to odpowiednio ponad 30 i 120 km.  Ma także funkcje naprowadzania pocisków własnym radarem na ostatnim etapie przechwycenia. Podstawowym systemem jego budowy świadomości sytuacyjnej jest radiolokator EMPAR 3D o zasięgu instrumentalnym 480 km. - Myślę, że ta wizyta jest pokłosiem tego, co się wydarzyło w grudniu. Nasze wybrzeże jest gołe, jeśli chodzi o obronę powietrzną - mówił z kolei w rozmowie z o2 komandor Mirosław Ogrodniczuk.

Do Polski przylecą włoskie myśliwce F-35

- To konkretne efekty naszej współpracy z Włochami - pisał w środę w mediach społecznościowych szef MON, po swojej wizycie we Włoszech, gdzie spotkał się z Guido Crosetto, ministrem obrony Włoch. Współpraca ta jest bowiem bardzo ścisła. W tym roku prawdopodobnie przylecą do Polski włoskie samoloty myśliwskie F-35, a pochodzące z fabryki w Świdniku śmigłowce AW 149, skonstruowane we Włoszech, wejdą na wyposażenie polskiej armii. - Włoscy żołnierze na Łotwie służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami w ramach eFP NATO. Polscy żołnierze w ramach unijnego programu służą na Sycylii, a więc ta współpraca jest bardzo dobra - mówił na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak. 

Więcej o: