Chiny zorganizowa造 sw鎩 szczyt w odpowiedzi na G7. Bez Putina. "Rosja straci豉 swoje wp造wy w regionie"

W odpowiedzi na odbywaj帷y si w Hiroszimie szczyt G-7, Chiny zorganizowa造 spotkanie przyw鏚c闚 pa雟tw Azji Centralnej. Okazuje si, 瞠 Xi Jinping nie wystosowa zaproszenia do Rosji, historycznego regionalnego hegemona. ''Takie podej軼ie ujawnia p瘯ni璚ie w 'bezgranicznej' przyja幡i Pekinu i Moskwy'' - pisze ''Washington Post''.

Szczyt Chiny-Azja Centralna to odpowiedź Pekinu na szczyt państw G7 w Japonii. Podczas wydarzenia Chiny oraz przedstawiciele Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu dyskutowali nad kierunkami rozwoju i współpracy państw Azji Centralnej. ''Takie podejście ujawnia pęknięcie w 'bezgranicznej' przyjaźni Pekinu i Moskwy'' - pisze ''Washington Post''. Jak zaznacza, do tej pory, tradycyjnym hegemonem tego obszaru był Związek Radziecki i Rosja.

Zobacz wideo Śmiszek: Polska kreuje się na adwokata interesów Ukrainy

Kraje Azji zdały sobie sprawę, że nierozsądnie byłoby całkowicie polegać na Rosji

"Chiny stworzyły nową środkowoazjatycką C5, której będą przewodzić. A Rosja straciła swoje wpływy w regionie, w którym historycznie była hegemonem" - pisze na Twitterze ukraiński polityk Anton Geraszczenko.

"Kraje Azji Środkowej zdały sobie sprawę, że Rosja ma tak duże trudności w walce z Ukrainą, że nierozsądnie byłoby całkowicie na niej polegać. Muszą znaleźć z tej sytuacji wyjście" - pisze z kolei Defence Times, cytowany przez ''Washington Post''.

Xi Jinping zapowiada 26 mld juanów wsparcia i dotacji dla Azji Środkowej

Amerykański dziennik uważa, że chociaż pięciu szefów państw Azji Środkowej odwiedziło prezydenta Rosji Władimira Putina w Moskwie, gdzie wzięli udział w pierwszomajowej defiladzie wojskowej, to kraje te są gotowe potwierdzać swoją indywidualną tożsamość kulturową. ''WP'' podkreśla, że chiński przywódca zapewnił pozostałych przedstawicieli Azji Środkowej, iż ich ''suwerenność, bezpieczeństwo, niezależność i integralność terytorialna'' muszą być chronione.

- Aby wzmocnić naszą współpracę i rozwój Azji Środkowej, Chiny zapewnią krajom Azji Środkowej łącznie 26 mld juanów wsparcia finansowego i dotacji - zapowiedział przywódca Chin Xi Jinping. 

''Washington Post'' podkreśla, że dwustronna wymiana handlowa między Chinami a Azją Środkową osiągnęła w ubiegłym roku rekordową wartość 70 mld dol. ponieważ Chiny szukają głębszych powiązań w dążeniu do większego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego.

Wi璚ej o: