W poniedziałek 22 maja w życie weszły przepisy o fundacji rodzinnej. Według danych, na które powołuje się resort rozwoju i technologii w naszym kraju 90 proc. wszystkich polskich firm to firmy rodzinne. Co oznaczają dla nich nowe przepisy?
Ustawa o fundacji rodzinnej została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w lutym tego roku. Wprowadza ona nowe w polskim prawodawstwie rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej. Ma ona umożliwić rodzinnym firmom działalność po śmierci właściciela lub jego przejściu na emeryturę.
"Fundacja rodzinna pozwoli utrzymać i ochronić majątek firmy oraz umożliwi jego dalsze pomnażanie. Członkowie rodziny fundatora będą mogli korzystać z wypracowanych zysków, ale nie będą musieli angażować się osobiście w prowadzenie firmy. Będą mieć też pewność, że wypracowany przez lata kapitał jest efektywnie zarządzany i chroniony przed rozdrobnieniem" - zapewnia resort.
Jak czytamy w Dzienniku ustaw, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą tylko w ściśle określonym zakresie, obejmującym działalność opierającą się m.in. na: zbywaniu mienia, najmie, dzierżawie lub udostępnianiu mienia do korzystania na innej podstawie, przystępowaniu i uczestnictwie w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach oraz podmiotach o podobnym charakterze, nabywaniu i zbywaniu papierów wartościowych, udzielaniu wybranym podmiotom pożyczek.
Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Fundatorem może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Fundacja rodzinna może być założona przez więcej niż jedną osobę, także osoby niespokrewnione. Beneficjentem fundacji rodzinnej będzie mogła natomiast zostać osoba fizyczna i organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego. Jak podaje ministerstwo, by założyć fundację rodzinną, należy pamiętać o pięciu krokach: