Media: Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki skazani. Mają zapłacić duże grzywny

Sąd w Warszawie skazał znanych celebrytów za reklamowanie alkoholu w internecie. Kuba Wojewódzki, były poseł Janusz Palikot oraz ich wspólnik Tomasz Czechowski skazani zostali na grzywny po 70 tys. zł. Według sądu złamali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - podaje "Super Express".
Zobacz wideo

Prokuratura Rejonowa w Warszawie miała postawić Palikotowi, Wojewódzkiemu i Czechowskiemu zarzuty. "Według śledczych celebryci złamali prawo, reklamując napoje alkoholowe w internecie. Kilka dni temu zapadł wyrok w tej sprawie" - pisze "Super Express". "Oskarżonego Janusza Palikota uznaję się za winnego i wymierza karę 80 tys. zł grzywny. Jakuba Wojewódzkiego uznaje się winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny. Tomasza Czechowskiego uznaje się winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny" - podkreślono w wyroku, na który powołuje się "SE". Poza tym Palikot ma zapłacić ok. 9 tys. zł kosztów sądowych, a Wojewódzki i Czechowski po 8 tys. zł.

Janusz Palikot: Oczekuję tylko respektowania należnych mi praw

Według ustaleń śledczych Janusz Palikot od 2 października 2020 r. do 7 stycznia 2023 r. na swoim profilu społecznościowym zamieścił łącznie 264 materiały, z czego 181 nagrania wideo i 83 zdjęcia, w których reklamował napoje alkoholowe. Ponadto śledczy ustalili, że na profilu Kuby Wojewódzkiego w okresie od 21 kwietnia 2021 r. do 7 stycznia 2023 r. zamieszczono 12 materiałów, w których reklamowano alkohol, a na profilu społecznościowym należącym do ich wspólnika Tomasza Czechowskiego od 24 listopada 2020 r. do 7 stycznia 2023 r. udostępnionych zostało 68 materiałów, w których reklamowano napoje alkoholowe.

Janusz Palikot komentował sprawę w mediach społecznościowych. "Cieszę się, że sprawa trafiła do sądu. Nie zgadzam się ze stanowiskiem prokuratury i Pana Śpiewaka. Nie czuję się w żaden sposób winny oraz wina nie została mi dowiedziona" - pisał w kwietniu na Twitterze. "O słuszności stanowisk i winie przesądzi sąd, gdzie będę miał możliwość przedstawienia swojej argumentacji. Zdecydowanie będzie to wartościowy temat dla debaty publicznej w kwestii aktywności osób znanych w mediach społecznościowych w kontekście kultury spożywania alkoholu" - dodał.

Więcej o: