Nadpłata składki zdrowotnej w ZUS. Wnioski o jej zwrot można składać do 1 czerwca

22 maja upłynął ostateczny termin składania rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Dla części płatników nie jest to jednak koniec związanej z tym papierologii. W przypadku osób z nadpłatą do odzyskania środków konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Procedury przewidują na to czas do 1 czerwca bieżącego roku.

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne dotyczy wszystkich płatników składek, wobec których w 2022 roku zastosowano jedną z wymienionych form opodatkowania: podatek według skali, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi 1 stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od dwóch czynników: rodzaju pozarolniczej działalności prowadzonej przez płatnika oraz formy opodatkowania pochodzących z niej przychodów. Ostateczny termin złożenia rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok upłynął 22 maja.

Zobacz wideo Lasek: Trzeba sprawdzić kto podjął decyzję, by nie inwestować w bezpieczeństwo, i dowiedzieć się dlaczego

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jakie może dać wyniki?

Pomijając sytuację, w której nasza wpłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne zgadza się z jej ustaloną kwotą, istnieją dwa możliwe wyniki naszego rocznego rozliczenia. W pierwszym przypadku, gdy zapłaciliśmy mniej niż wyniosła ustalona dla nas kwota, zmuszeni jesteśmy uregulować brakujące środki wraz ze składką za kwiecień 2023 roku, której termin płatności upłynął 22 maja. Znacznie przyjemniejsza opcja zakłada, że uiszczona przez nas opłata przewyższyła ustaloną dla nas kwotę. W takim przypadku przysługuje nam zwrot nadprogramowych środków.

Nadpłata przy składce zdrowotnej. Wniosek musisz złożyć do 1 czerwca

Nadpłacone pieniądze nie wrócą do nas jednak bez złożenia stosownego dokumentu. Znajdziemy go na naszym prywatnym profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE). Gotowy wniosek należy dokładnie sprawdzić, a następnie podpisać i przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zapłacona nadwyżka trafi na przypisany do nas na koncie płatnika rachunek bankowy przed 1 sierpnia bieżącego roku.

Więcej o: