Z uwagi na rosnącą inflację oraz niskie świadczenia emerytalne lub rentowe wielu seniorów, wprowadzono liczne zniżki, z których mogą korzystać. Wiele usług okazuje się bezpłatnych lub w bardzo okazyjnych cenach.
W związku z tym, że koszty leczenia są bardzo wysokie, osoby powyżej 75. roku życia mogą skorzystać z darmowych leków. Osoba, która chce skorzystać z dofinansowania, musi jednak posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Tego typu ulga dotyczy leków, które są stosowane w podeszłym wieku - ich wykaz znajduje się w wykazie Ministerstwa Zdrowia. Seniorzy powinni dopilnować, aby na wypisanej przez lekarza recepcie w polu "kod uprawnień dodatkowych" była wpisana litera "S". Wówczas leki będą całkowicie refundowane.
Seniorzy mogą również liczyć na ulgi w komunikacji miejskiej. Ich wysokość jest często uzależniona od decyzji władz miasta, dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi zniżkami w konkretnych aglomeracjach. W Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Łodzi oraz we Wrocławiu seniorzy są uprawnieni do darmowych przejazdów. PKP Intercity oferuje również 30 proc. zniżkę dla seniorów powyżej 60. roku życia.
Seniorzy mogą być zwolnieni z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Muszą jednak mieć ukończone 60 lat oraz prawo do pobierania emerytury. Wysokość pobieranego przez nich świadczenia nie może jednak przekraczać połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zwolnione z opłaty są także osoby, które ukończyły 75 lat - wysokość pobieranych przez nie świadczeń nie ma znaczenia. Seniorzy mogą także skorzystać ze zniżek podczas wyrobienia paszportu. Cena podstawowa wynosi 140 zł, emeryci i renciści mogą liczyć na 50 proc. zniżkę, natomiast osoby, które ukończyły 70 lat, otrzymają dokument za darmo.