Na jakie ulgi mogą liczyć emeryci i renciści w 2023 roku? Nawet 100 proc. zniżki na wybrane usługi

Seniorzy mogą liczyć na wiele zniżek w zależności od miejsca zamieszkania czy wieku. Jakie ulgi im przysługują i na jakie oszczędności mogą liczyć? Przedstawiamy największe zniżki dla seniorów.

Z uwagi na rosnącą inflację oraz niskie świadczenia emerytalne lub rentowe wielu seniorów, wprowadzono liczne zniżki, z których mogą korzystać. Wiele usług okazuje się bezpłatnych lub w bardzo okazyjnych cenach.

Zobacz wideo Paulina Hennig-Kloska gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (24.05)

Zniżki dla seniorów w 2023 roku

W związku z tym, że koszty leczenia są bardzo wysokie, osoby powyżej 75. roku życia mogą skorzystać z darmowych leków. Osoba, która chce skorzystać z dofinansowania, musi jednak posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Tego typu ulga dotyczy leków, które są stosowane w podeszłym wieku - ich wykaz znajduje się w wykazie Ministerstwa Zdrowia. Seniorzy powinni dopilnować, aby na wypisanej przez lekarza recepcie w polu "kod uprawnień dodatkowych" była wpisana litera "S". Wówczas leki będą całkowicie refundowane.

Liść z dębu w Parczewie został sprzedany Zakończyła się licytacja liścia z dębu w Parczewie. Cena zaskakuje

Seniorzy mogą również liczyć na ulgi w komunikacji miejskiej. Ich wysokość jest często uzależniona od decyzji władz miasta, dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi zniżkami w konkretnych aglomeracjach. W Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Łodzi oraz we Wrocławiu seniorzy są uprawnieni do darmowych przejazdów. PKP Intercity oferuje również 30 proc. zniżkę dla seniorów powyżej 60. roku życia.

Seniorzy (zdjęcie ilustracyjne) 200 plus do emerytury. Kto może złożyć wniosek? Warunki przyznawania

Z jakich opłat seniorzy są zwolnieni?

Seniorzy mogą być zwolnieni z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Muszą jednak mieć ukończone 60 lat oraz prawo do pobierania emerytury. Wysokość pobieranego przez nich świadczenia nie może jednak przekraczać połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zwolnione z opłaty są także osoby, które ukończyły 75 lat - wysokość pobieranych przez nie świadczeń nie ma znaczenia. Seniorzy mogą także skorzystać ze zniżek podczas wyrobienia paszportu. Cena podstawowa wynosi 140 zł, emeryci i renciści mogą liczyć na 50 proc. zniżkę, natomiast osoby, które ukończyły 70 lat, otrzymają dokument za darmo.

Więcej o: