Wrocław. Volvo po latach zamyka fabrykę. Zwolni 1,5 tys. pracowników. Odprawy? Nawet ok. 62 tys. zł

Volvo zamknie fabrykę we Wrocławiu i zwolni ok. 1,5 osób. Wiadomo, że zwolnieni pracownicy będą mogli liczyć na duże odprawy. "Solidarność" podaje, że jeden z nich uzyska nawet 61 800 zł.
Zobacz wideo

Volvo po niemal 30 latach zamyka fabrykę we Wrocławiu w związku z zakończeniem produkcji autobusów. Firma zwolni również ok. 1,5 tys. osób. Wiadomo jednak, że pracownikom wypłacone zostaną odprawy. W niektórych przypadkach będą to naprawdę wysokie kwoty.

Fabryka Volvo we Wrocławiu Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. "To bardzo smutny dzień"

Wrocław. Volvo zamyka fabrykę, pracownicy dostaną odprawy

Pomiędzy zarządem Volvo Polska sp. z o.o. a MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Volvo Polska sp. z o.o. od 4 kwietnia prowadzone były negocjacje. 18 maja doszło do oficjalnego podpisania porozumienia w sprawie warunków finansowych pakietu socjalnego dla pracowników objętych redukcją zatrudnienia. Wysokość odpraw pieniężnych będzie zależna m.in. od stażu pracy w fabryce Volvo i wysokości pobieranego wynagrodzenia.

Przykładowo pracownicy, których staż pracy wynosi do dwóch lat włącznie, otrzymają 1-miesięczne wynagrodzenie brutto i dodatkowe 3600 złotych brutto za każdy rok zatrudnienia. Przy stażu pracy od dwóch do ośmiu lat będzie to 2-miesięczne wynagrodzenie brutto plus 3600 złotych brutto za każdy rok zatrudnienia. Natomiast jeśli staż pracy danego pracownika wynosi powyżej ośmiu lat, to wysokość odprawy wyniesie 3-miesięczne wynagrodzenie brutto oraz 3600 złotych brutto za każdy rok zatrudnienia.

Fabryka FCA Poland Zwolnienia grupowe w bielskiej fabryce FCA Poland. Największe od 10 lat

Volvo wypłaci pracownikom duże odprawy

Podsumowując - najwyższe odprawy otrzymają osoby z największym stażem pracy. W najlepszym przypadku może to być aż 61 800 zł - skomentował Bogusław Jurgielewicz, przewodniczący "Solidarności" w Volvo na łamach "Gazety Wrocławskiej". - Pan Marek otrzyma trzy średnie wynagrodzenia odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia. To około 16 500 złotych. Dochodzi do tego odprawa ustawowa, a więc 3-miesięczne średnie wynagrodzenie, to kolejne 16 500 złotych. Ponadto 3 600 złotych za każdy rok pracy, co równa się kwotą 28 800 złotych. Sumując to, razem daje kwotę 61 800 złotych - wyjaśnił Jurgielewicz.

Więcej o: