Wrocław. Volvo po latach zamyka fabrykę. Zwolni 1,5 tys. pracowników. Odprawy? Nawet ok. 62 tys. zł

Volvo zamknie fabrykę we Wrocławiu i zwolni ok. 1,5 osób. Wiadomo, że zwolnieni pracownicy będą mogli liczyć na duże odprawy. "Solidarność" podaje, że jeden z nich uzyska nawet 61 800 zł.
Zobacz wideo

Volvo po niemal 30 latach zamyka fabrykę we Wrocławiu w związku z zakończeniem produkcji autobusów. Firma zwolni również ok. 1,5 tys. osób. Wiadomo jednak, że pracownikom wypłacone zostaną odprawy. W niektórych przypadkach będą to naprawdę wysokie kwoty.

Wrocław. Volvo zamyka fabrykę, pracownicy dostaną odprawy

Pomiędzy zarządem Volvo Polska sp. z o.o. a MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Volvo Polska sp. z o.o. od 4 kwietnia prowadzone były negocjacje. 18 maja doszło do oficjalnego podpisania porozumienia w sprawie warunków finansowych pakietu socjalnego dla pracowników objętych redukcją zatrudnienia. Wysokość odpraw pieniężnych będzie zależna m.in. od stażu pracy w fabryce Volvo i wysokości pobieranego wynagrodzenia.

Przykładowo pracownicy, których staż pracy wynosi do dwóch lat włącznie, otrzymają 1-miesięczne wynagrodzenie brutto i dodatkowe 3600 złotych brutto za każdy rok zatrudnienia. Przy stażu pracy od dwóch do ośmiu lat będzie to 2-miesięczne wynagrodzenie brutto plus 3600 złotych brutto za każdy rok zatrudnienia. Natomiast jeśli staż pracy danego pracownika wynosi powyżej ośmiu lat, to wysokość odprawy wyniesie 3-miesięczne wynagrodzenie brutto oraz 3600 złotych brutto za każdy rok zatrudnienia.

Volvo wypłaci pracownikom duże odprawy

Podsumowując - najwyższe odprawy otrzymają osoby z największym stażem pracy. W najlepszym przypadku może to być aż 61 800 zł - skomentował Bogusław Jurgielewicz, przewodniczący "Solidarności" w Volvo na łamach "Gazety Wrocławskiej". - Pan Marek otrzyma trzy średnie wynagrodzenia odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia. To około 16 500 złotych. Dochodzi do tego odprawa ustawowa, a więc 3-miesięczne średnie wynagrodzenie, to kolejne 16 500 złotych. Ponadto 3 600 złotych za każdy rok pracy, co równa się kwotą 28 800 złotych. Sumując to, razem daje kwotę 61 800 złotych - wyjaśnił Jurgielewicz.

Więcej o: