Rzadko spotykana zgodność między PO i PiS-em. Zyskają na niej uczniowie i nauczyciele

Ustawa laptopowa została poparta zarówno przez posłów PiS, jak i KO i skierowano ją do dalszych prac. W ramach projektu darmowe komputery mają otrzymać uczniowie, do nauczycieli trafią natomiast bony na zakup sprzętu.

Zgodnie z projektem uczniowie klas IV szkół publicznych i niepublicznych otrzymają własne laptopy, a nauczyciele w szkołach publicznych bony na zakup laptopów. Przedstawiając projekt szefowa komisji edukacji, Mirosława Stachowiak-Różecka z Prawa i Sprawiedliwości, mówiła, że ustawa ma wyrównać szanse uczniów i zapobiec wykluczeniu cyfrowemu.

Zobacz wideo Neumann: Musimy przebudować cały system edukacji

Laptopy dla uczniów połączyły polityków

Podczas dyskusji poparcie dla tej propozycji zadeklarował w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości poseł Sławomir Skwarek. Zwracał on między innymi uwagę na to, że czas pandemii ujawnił nie tylko deficyt sprzętu komputerowego, ale i dostępu do internetu, co utrudniło realizację obowiązku szkolnego szczególnie dzieciom z terenów wiejskich i mniej zamożnych rodzin.

To tajwańskie laptopy trafią do polskich uczniów. Cieszyński zdradził markę, model i cenę Rząd ujawnił oferty na zakup laptopów dla uczniów. Sprawdzamy

Przedstawiciele klubów opozycyjnych również deklarowali poparcie dla przedstawionego w Sejmie projektu. Postulowali skierowanie go do dalszych prac w komisji edukacji, nauki i młodzieży, by między innymi poszerzyć grono uprawnionych do otrzymania laptopa uczniów i nauczycieli. Mówiła o tym Elżbieta Gapińska z Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko ustawie byli jedynie posłowie Konfederacji. 

Zgodnie z projektowaną ustawą, pierwsze laptopy miałyby trafić do uczniów od roku szkolnego 2023/2024. Laptopy będą przekazywane uczniom na podstawie umowy zawieranej przez organ prowadzący szkołę lub placówkę z rodzicem ucznia. Laptop będzie stanowił własność rodziców, którzy nie będą mogli zbyć sprzętu przez pięć kolejnych lat. Nauczyciele mają z kolei otrzymać bony na zakup komputera o wartości 2,5 tys. zł. 

Szkolna stołówka Prosili o wege posiłki dla dzieci w szkołach. Rząd zasugerował dziczyznę

Uczniowie mają dostać laptopy Asusa

W kwietniu minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że w przetargu na dostarczenie laptopów wzięło udział 14 firm, a najkorzystniejszą ofertę złożył x-kom - polska sieć sklepów z elektroniką. Przedsiębiorstwo zaproponowało dla uczniów laptop ASUS ExpertBook B1502CBA i - o ile plany nie ulegną zmianie - to właśnie te komputery trafią do dzieci. Wyznacznikiem w przetargu jest bowiem jak najkorzystniejsza cena (o ile oferta spełnia założenia). Janusz Cieszyński zdradził też, że każdy z komputerów będzie kosztował podatników dokładnie 2952 zł brutto. 

Więcej o: