Policja ostrzega: Cyberprzestępcy wysyłają niepokojące wiadomości i podają się za służby

Cyberprzestępcy wysyłają niepokojące wiadomości e-mail i podają się za zastępcę Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. "Z treści wynika, że osoba, która jest adresatem wiadomości, jest podejrzana o dokonanie przestępstw pedofilskich" - przekazuje CBZC.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przestrzega przed kolejnym działaniem cyberprzestępców. Polega ono na "rozsyłaniu wiadomości mailowych rzekomo pochodzących od zastępcy Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nadkom. Marcina Bednarza" - poinformowało CBZC.

Zobacz wideo Jak praworządność wpływa na prowadzenie biznesu? Pytamy eksperta

Cyberprzestępcy wysyłają niepokojące wiadomości e-mail

Z treści przesłanych wiadomości e-mail wynika, że adresat powinien niezwłocznie odpowiedzieć na wezwanie w formie załącznika do otrzymanego maila. Znajduje się w nim informacja, z której wynika, że dana osoba "jest podejrzana o dokonanie przestępstw pedofilskich i jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi. Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia odbiorcy. Jej celem może być kradzież naszych danych, czego konsekwencją może być utrata naszych pieniędzy" - przestrzega CBZC.

Hakerzy okradli córkę byłego prezesa Gazprombanku (zdjęcie ilustracyjne) Rosja. Córka b. wiceprezesa Gazprombanku dała się oszukać na 49 mln rubli

Cyberprzestępcy podają się za przedstawiciela CBZC

Przesłane wiadomości e-mail nie zawierają prawdziwych informacji, zatem nie należy na nie odpowiadać. Nawet jeżeli ktoś popełnił przestępstwo, to policja "w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną" - przekazuje CBZC.

Mężczyzna przekroczył prędkość pod wpływem alkoholu. Miał już cztery czynne zakazy prowadzenia pojazdu. Mimo czterech zakazów prowadzenia aut wsiadł za kółko i docisnął 111 km/h

Pamiętajmy, że przesłane pliki mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, które może narazić nas na utratę wrażliwych danych lub pieniędzy. Osoby, które otrzymały tego typu wiadomości, powinny to zgłosić na stronie cert.pl.

Więcej o: