Policja ostrzega: Cyberprzestępcy wysyłają niepokojące wiadomości i podają się za służby

Cyberprzestępcy wysyłają niepokojące wiadomości e-mail i podają się za zastępcę Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. "Z treści wynika, że osoba, która jest adresatem wiadomości, jest podejrzana o dokonanie przestępstw pedofilskich" - przekazuje CBZC.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przestrzega przed kolejnym działaniem cyberprzestępców. Polega ono na "rozsyłaniu wiadomości mailowych rzekomo pochodzących od zastępcy Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nadkom. Marcina Bednarza" - poinformowało CBZC.

Zobacz wideo Jak praworządność wpływa na prowadzenie biznesu? Pytamy eksperta

Cyberprzestępcy wysyłają niepokojące wiadomości e-mail

Z treści przesłanych wiadomości e-mail wynika, że adresat powinien niezwłocznie odpowiedzieć na wezwanie w formie załącznika do otrzymanego maila. Znajduje się w nim informacja, z której wynika, że dana osoba "jest podejrzana o dokonanie przestępstw pedofilskich i jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi. Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia odbiorcy. Jej celem może być kradzież naszych danych, czego konsekwencją może być utrata naszych pieniędzy" - przestrzega CBZC.

Cyberprzestępcy podają się za przedstawiciela CBZC

Przesłane wiadomości e-mail nie zawierają prawdziwych informacji, zatem nie należy na nie odpowiadać. Nawet jeżeli ktoś popełnił przestępstwo, to policja "w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną" - przekazuje CBZC.

Pamiętajmy, że przesłane pliki mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, które może narazić nas na utratę wrażliwych danych lub pieniędzy. Osoby, które otrzymały tego typu wiadomości, powinny to zgłosić na stronie cert.pl.

Więcej o: