Papier toaletowy strasznie podrożał? Będzie jeszcze droższy. Branża wymienia powody

Papier toaletowy to jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu 2023 roku Polacy płacili za niego o ponad 63 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Eksperci tłumaczą to m.in. wysokimi kosztami produkcji, które są przerzucane na konsumentów.
Zobacz wideo

Jak wykazała ostatnia analiza pt.: "Indeks cen w sklepach detalicznych", papier toaletowy w kwietniu br. podrożał o 63,2 proc. rok do roku. Wśród 100 najczęściej kupowanych przez konsumentów produktów, papier toaletowy zajął 3. pozycję w tym zestawieniu. "Podstawowy produkt higieniczny, jakim jest papier toaletowy, tak mocno drożeje głównie z powodu coraz większych kosztów energii, niezbędnej do jego produkcji. Do tego dochodzą rosnące ceny celulozy, spowodowane jej brakami na rynku. W mojej opinii, jeszcze przez dłuższy czas będą widoczne dalsze wzrosty cen, tylko mniej dynamiczne niż teraz to obserwujemy" - powiedziała Katarzyna Grochowska, ekspertka rynku retailowego z Hiper-Com Poland, cytowana w komunikacie agencji MondayNews.

Papier toaletowy drożeje na potęgę

Przedstawiciele branży zwracają również uwagę na widoczny gwałtowny wzrost cen produktów higienicznych, głównie wywołany przez kryzys energetyczny. Mówią też o droższej produkcji masy papierniczej, co z kolei przekłada się na podwyżki cen w sklepach. Informują, że np. w Niemczech niektórzy producenci, przez wysokie ceny gazu, musieli nawet zamknąć swoje biznesy. Dodają również, że drożyzna w sklepach jest skutkiem zerwanych w czasie pandemii łańcuchów dostaw i jest spowodowana mniejszym importem taniej celulozy z Azji.

"W obecnych czasach podstawowym problemem przedsiębiorstw są wysokie koszty produkcji przemysłowej, w tym energii, chemikaliów, transportu czy pracy. W efekcie tej kumulacji część z nich producenci są zmuszeni przenosić na konsumentów" - stwierdza Janusz Turski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Papierników Polskich. Z kolei autorzy ww. indeksu cen zauważają, że konsumenci ostatnio coraz głośniej narzekają na niedostateczne ilości papieru toaletowego w sklepach.

Ceny papieru toaletowego będą nadal rosnąć

16 maja br. Rada Unii Europejskiej dała ostateczną zgodę na rozporządzenie, którego celem jest zapewnienie, że konsumpcja i handel produktami w UE nie przyczynią się do wylesiania i dalszej degradacji ekosystemów leśnych. Przyjęte rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE najprawdopodobniej w czerwcu br., a 20 dni później wejdzie w życie. "Można się spodziewać, że będzie to kolejny impuls do wzrostu cen w sklepach tego rodzaju produktów. Jednak dużo zależeć będzie od pozostałych czynników, czyli od niestabilnej sytuacji na rynku np. cen nośników energii i od braku stabilizacji inflacji" - wyjaśniła dr Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito. Część przedstawicieli branży apeluje do UOKiK, że powinien już teraz mocno przyglądać się praktykom retailerów, bo może dojść do nieuzasadnionych podwyżek.

Janusz Turski ze Stowarzyszenia Papierników Polskich podkreśla, że koszty produkcji rosną również w wyniku zwiększania obciążeń legislacyjnych i administracyjnych. Jednak niektórzy producenci nie są przygotowani do zmian w prawie, bo nie zadbali wcześniej o odpowiednie certyfikaty dot. pochodzenia wykorzystywanych surowców. I oni mogą mieć duże problemy. "Dla własnego bezpieczeństwa konsumenci powinni być czujni w tym zakresie. Tańszy papier toaletowy może być nie tylko gorszy jakościowo lub pochodzić ze źródeł nieposiadających transparentnego śladu środowiskowego. Może też zawierać domieszki substancji chemicznych, które są na liście czynników zagrażających bezpieczeństwu zdrowia i życia ludzkiego" - dodał Turski.

Więcej o: