"Stopy procentowe" i "obniżka" w jednym zdaniu. Adam Glapiński naprawdę to powiedział. I wskazał termin

Stopy procentowe mogą zacząć spadać jeszcze w tym roku. Tak wynika z deklaracji, którą złożył Adam Glapiński. - Mam nadzieję, że proces obniżania inflacji będzie postępował - stwierdził w rozmowie z ISBNews. Jaką datę wymienił?

Stopy procentowe spędzają sen z powiek Polakom, którzy mają do spłacenia kredyty, w szczególności kredyty mieszkaniowe. Fazę podnoszenia stóp możemy mieć raczej za sobą, dziś wszyscy zastanawiają się raczej, kiedy stopy procentowe zaczną spadać. Światło na sprawę rzucił szef Narodowego Banku Polskiego. 

Zobacz wideo Aleksander Kwaśniewski: Ja zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę [AUTOPROMOCJA]
Mam nadzieję, że proces obniżania inflacji będzie postępował i bardzo szybko, jeszcze w ostatnim kwartale tego roku możliwe będą obniżki stóp, które ulżą zadłużonym kredytobiorcom oraz będą wspierać wzrost gospodarczy. Będzie to możliwe jedynie i tylko wtedy, gdy będziemy mieli pewność, że inflacja będzie opanowana i spada w kierunku celu inflacyjnego NBP

- stwierdził Adam Glapiński w rozmowie z agencją ISBNews. 

Zaledwie dwa tygodnie temu szef banku centralnego sprawę stawiał nieco inaczej. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział wówczas, że nadal możliwe są zarówno podwyżki, jak i obniżki stóp procentowych. Taką teże postawił dzień po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że formalnie Rada nadal nie zakończyła cyklu podwyżek stóp. Dodał, że zadawane pytanie o obniżki stóp procentowych jest przedwczesne. Podkreślił, że obecnie Rada jest skupiona na walce z inflacją. Jednocześnie prezes NBP zaznaczył, że inflacja na świecie oraz w Polsce szybko spada.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 6,75 procent.

10 maja RPP zdecydowała, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie - tak postanowili członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że decyzja Rady jest zgodna z prognozami ekspertów. Wskazał, że inflacja zaczęła spadać, dlatego w ocenie większości członków RPP nie ma potrzeby dalszego podnoszenia stóp.

Piotr Bujak dodał, że obniżka stóp procentowych w tym roku jest możliwa, ale nie przesądzona. Podkreślił, że stanie się tak, jeśli członkowie Rady Polityki Pieniężnej nabiorą przekonania, że inflacja będzie się obniżać do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5 procent - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Więcej o: