Ważna zmiana dla kupujących mieszkania. Sporo zostanie w kieszeni. Sejm przyjął ustawę

Kupujący pierwsze mieszkanie oszczędzą tysiące złotych. Sejm przyjął ustawę, która znosi podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), jeśli kupujemy nieruchomość po raz pierwszy. Oszczędność to około 10 tys. zł przy zakupie mieszkania za 0,5 mln zł. Środki z tego tytułu trafiały do samorządów.

"Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. (w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, płaci się podatek VAT). - To jest duży koszt, który nie jest kredytowany, który musimy zapłacić z własnej kieszeni. To jest często bariera" - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, cytowany przez TVN za PAP. Niedługo obowiązek zapłacenia PCC zostanie jednak zniesiony dla osób, które kupują pierwsze mieszkanie

Pierwsze mieszkanie tańsze o podatek PCC. Duża oszczędność dla kupujących

- Znosimy podatek 2-procentowy tak, by poprawić sytuację osób nabywających na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie -  powiedział Buda. Ustawę w tej sprawie przyjął już Sejm, teraz trafi pod obrady Senatu. Przy zakupie mieszkania za 500 tys. zł, kupujący oszczędzą nawet 10 tys. zł. Stracą na tym samorządy, bo to do nich trafiały zyski z tej daniny. 

Ponadto Sejm przyjął poprawki, które zwiększają PCC do 6 proc. w przypadku zakupu co najmniej sześciu mieszkań w jednej inwestycji. Waldemar Buda tłumaczył, że ta zmiana ma "ograniczyć pakietowe kupowanie mieszkań na rynku pierwotnym". 

Ponadto przyjęta ustawa ma umożliwić uzyskanie na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym m.in. firmy, osoby fizyczne i spółdzielnie mieszkaniowe. Zgodnie z zapisami projektu, cena ma wynosić co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, ale może być wyższa, jeśli grunt będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Łatwiejsze oszczędzanie na mieszkanie

Piątkowe posiedzenie Sejmu w dużej mierze skupiło się na reformach systemu mieszkalnictwa w Polsce. Oprócz przyjęcia zmian dot. podatków i wykupu gruntu Sejm rozpatrzył też poprawki Senatu i przyjął ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie bezpiecznego kredytu 2-procentowego ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo. Kredyt ze stałą stopą będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania.

Uchwalone przepisy przewidują także waloryzację dopłat do czynszów w ramach programu "Mieszkanie na start". Ustawa zawiera również mechanizmy, które ograniczą cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Nowe regulacje umożliwią też założyć konto oszczędnościowe na cele mieszkaniowe. Trzeba będzie na nim systematycznie oszczędzać od 3 do 10 lat.

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Więcej o: