Wczasy pod gruszą 2023. Nawet kilka tysięcy złotych na wakacje dla osób zatrudnionych na umowę o pracę

Osoby zatrudnione na umowę o pracę co roku otrzymują dodatkowe środki na tzw. wczasy pod gruszą. Dzięki temu mogą sfinansować swój letni wypoczynek. Pracownicy otrzymują nawet kilka tysięcy złotych. Jaka jest wysokość dodatku na wakacje?

Za wypłatę środków na tzw. wczasy pod gruszą jest odpowiedzialny Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunki przyznawania świadczeń są jasno określone w regulaminie ZFŚS.

Zobacz wideo Tusk o "lex Tusk": Będą tego bardzo żałowali

Jaka jest wysokość tzw. wczasów pod gruszą?

Wraz z rozpoczęciem sezonu wzrasta zainteresowanie wyjazdami. Według informacji przekazanych przez portal podróżniczy Travelist.pl od stycznia do maja tego roku zaobserwowano większą o 50 proc. liczbę rezerwacji na lipiec oraz sierpień niż w ubiegłym roku. Ceny również wzrosły i są większe niż 12 miesięcy temu. Osoby, które są zatrudnione na etacie, mogą otrzymać dofinansowanie swojego wakacyjnego wypoczynku w ramach tzw. wczasów pod gruszą. Wysokość świadczenia jest uzależniona m.in. od sumy środków, które są wpłacane do ZFŚS, a także sytuacji materialnej danej osoby.

Nie ma zatem określonej kwoty tego świadczenia - może ono jednak wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Według Poradnika Przedsiębiorcy w 2023 roku osoba zatrudniona w normalnych warunkach pracy może otrzymać kolejno:

  • zatrudniona na pełny etat - 1 662,97 zł,
  • zatrudniona na 3/4 etatu - 1 247,23 zł,
  • zatrudniona na 1/2 etatu - 831,49 zł,
  • zatrudniona na 1/4 etatu - 415,74 zł.

Osoby, które pracują w trudnych warunkach, mogą przysługiwać sumy:

  • pełny etat - 2217,29 zł,
  • 3/4 etatu - 1 662,97 zł,
  • 1/2 etatu - 1 108,65 zł,
  • 1/4 etatu - 5 54,32 zł.

Kto może skorzystać z tzw. wczasów pod gruszą?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nie jest tworzony w każdej firmie, dlatego nie wszystkie osoby mogą z niego skorzystać. Jeśli pracownik upewni się, że może skorzystać z dofinansowania w swoim miejscu pracy, powinien złożyć stosowny wniosek u swojego pracodawcy. Należy do niego dołączyć zaświadczenie na temat obecnej sytuacji materialnej i rodzinnej. Decyzja jest podejmowana przez pracodawcę na podstawie kilku kryteriów. Brana jest pod uwagę sytuacja życiowa, rodzinna, a także materialna danej osoby. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest skorzystanie z 14 dni nieprzerywanego urlopu. 

Więcej o: