Mocne uderzenie w reżim Łukaszenki i Rosję. Białoruskie i rosyjskie tiry nie wjadą do Polski

Od 1 czerwca ruch towarowy na granicy z Białorusią zostanie zawieszony dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep - czytamy w rozporządzeniu MSWiA.
Zobacz wideo Duda po wyrokach w kraju Łukaszenki: Na Białorusi nie ma wolności, to jest państwo autorytarne

"Zawiesza się od dnia 1 czerwca 2023 r. od godz. 0:00 do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych z Republiką Białorusi dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej" - napisano w rozporządzeniu, które opublikowano w poniedziałek w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Sankcje na Białoruś. Polska nałożyła restrykcje na 365 osób

Wcześniej szef MSWiA Mariusz Kamiński ogłosił sankcje na Białoruś. Restrykcjami objęto 365 osób, w tym 159 parlamentarzystów, 76 sędziów, 32 przedstawicieli administracji szczebla lokalnego, 28 funkcjonariuszy i pracowników struktur siłowych oraz siedmiu prokuratorów. Na listę sankcyjną wpisano również 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem, a także m.in. przedstawicieli białoruskich reżimowych mediów zaangażowanych w działalność propagandową. "Osoby te promowały reżim białoruski, a także angażowały się w legitymizowanie i wspieranie represyjnej polityki władz w Mińsku. Są one odpowiedzialne również za motywowany politycznie wyrok wobec Andrzeja Poczobuta, wydany na podstawie fałszywych zarzutów" - podkreśla MSWiA.

Białoruś. Andrzej Poczobut skazany

Sankcje i zawieszenie ruchu towarowego na granicy z Białorusią to odpowiedź na decyzję Sądu Najwyższego białoruskiego reżimu, który w piątek odrzucił apelację działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Polak odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności. Obrońcy praw człowieka, polskie władze oraz społeczność międzynarodowa uznały wyrok reżimowego sądu za motywowany politycznie. Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 r. Reżim Aleksandra Łukaszenki oskarżył Polaka o wzywanie do działań szkodzących Białorusi oraz wzywanie do nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym. Po prawie dwóch latach przebywania za kratami, 8 lutego sąd w Grodnie skazał go na osiem lat więzienia. Działacz nieuznawanego przez reżim Związku Polaków na Białorusi - dziennikarz Andrzej Pisalnik stwierdził, że wyrok dla Poczobuta to zemsta władz łukaszenkowskich na polskiej mniejszości, która nie poddała się indoktrynacji.

Więcej o: