ZUS przypomina o ważnym terminie. Chodzi o pieniądze za składkę zdrowotną

Niemal 659 tys. płatników przekazało zweryfikowany już wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na łączną kwotę ponad 1,2 mld zł. ZUS przypomina przedsiębiorcom, że kończy się czas na złożenie dokumentu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne można składać najpóźniej do 1 czerwca 2023 roku. Dokument znajdziemy na naszym prywatnym profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE). Gotowy wniosek należy sprawdzić, a następnie podpisać i przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zapłacona nadwyżka trafi na przypisany do nas na koncie płatnika rachunek bankowy przed 1 sierpnia bieżącego roku.

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

ZUS odda pieniądze za składkę zdrowotną

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski powiedział w poniedziałek, że 625,2 tys. płatników wykazało dopłatę składek. Kolejne 1,4 mln płatników wykazało nadpłatę, a 273,1 tys. płatników wykazało zero (to sytuacja, gdy roczna kwota składek jest zgodna z wykazaną miesięczną kwotą składek). - Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. - o ile Krajowa Administracja Skarbowa nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów - podkreślił Żebrowski w rozmowie z PAP, cytowany za serwisem money.pl.

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jakie może dać wyniki?

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne dotyczy wszystkich płatników składek, wobec których w 2022 roku zastosowano jedną z wymienionych form opodatkowania: podatek według skali, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi 1 stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od dwóch czynników: rodzaju pozarolniczej działalności prowadzonej przez płatnika oraz formy opodatkowania pochodzących z niej przychodów. Ostateczny termin złożenia rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok upłynął 22 maja.

Pomijając sytuację, w której nasza wpłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne zgadza się z jej ustaloną kwotą, istnieją dwa możliwe wyniki naszego rocznego rozliczenia. W pierwszym przypadku, gdy zapłaciliśmy mniej niż wyniosła ustalona dla nas kwota, zmuszeni jesteśmy uregulować brakujące środki wraz ze składką za kwiecień 2023 roku, której termin płatności upłynął 22 maja. Znacznie przyjemniejsza opcja zakłada, że uiszczona przez nas opłata przewyższyła ustaloną dla nas kwotę. W takim przypadku przysługuje nam zwrot nadprogramowych środków.

Więcej o: