PKN Orlen zmienia nazwę. Państwowa firma chce budować nowy wizerunek

PKN Orlen zmienia nazwę. Spółka chce porzucić człon "PKN" i zostać jedynie Orlenem. Ma to związek z rozszerzeniem działalności koncernu. Przedstawiciele spółki nie chcą, żeby Orlen był przede wszystkim kojarzony z paliwami, ponieważ jego działalność jest dużo szersza.

PKN to skrót od Polski Koncern Naftowy. Ambicje Orlenu są jednak większe. Daniel Obajtek od miesięcy mówi o budowie "koncernu multienergetycznego", dlatego łatka "koncernu naftowego" zaczęła uwierać spółkę. "Zmiana firmy pozwoli na zachowanie spójności z przyjętą Strategią ORLEN 2030" oraz "budową globalnej marki ORLEN na rynkach zagranicznych (proces rebrandingu)" - czytamy w uzasadnienia do projektu uchwały zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki zwołanego na 21 czerwca, którego fragmenty przytacza portal energetyka24.

Zobacz wideo Gigantyczny zysk PKN Orlen za 2022 rok. Skąd się wziął? Pytamy głównego ekonomistę PKN Orlen

PKN Orlen zmienia nazwę

Obecna nazwa sugeruje, że koncern skoncentrowany jest wokół rynku ropy naftowej, dlatego zdecydowano o porzuceniu członku PKN z nazwy i zostanie przy samym Orlenie. Według akcjonariuszy ta nazwa lepiej oddaje rzeczywistą formę działalności koncernu i ścieżkę rozwoju. Według planów w latach 2023-26 ok. 66 proc. wartości grupy generowane będzie przez segmenty niezwiązane z przerobem ropy naftowej, dlatego określenie "naftowy" będzie zwyczajnie nieadekwatne. "Celem rebrandingu na rynkach zagranicznych jest stworzenie platformy dynamicznego rozwoju marki ORLEN oraz istotne podniesienie jej wartości poprzez unifikację brandów oraz uspójnienie doświadczenia klienta, które prowadzić będzie do wzrostu wartości marki" - czytamy w uzasadnieniu.

Sektor petrochemiczny przynosi jednak duże zyski

Warto jednak podkreślić, że jak wynika z danych finansowych za I kwartał bieżącego roku, segment rafineryjny miał jedne z najlepszych wyników w Orlenie. Zysk EBITDA LIFO (zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od kredytów, podatków i amortyzacji) wyniósł 5,5 mld zł, z czego 0,9 mld zł to wynik przejętej Grupy Lotos. Wpłynął na to m.in. wzrost sprzedaży w Polsce rok do roku o 54 proc. oraz zwiększenie liczby stacji o 244. Tym samym Grupa Orlen dysponuje 3122 stacjami paliw w europejskiej sieci koncernu. Zwiększenie liczby stacji miało związek z fuzją Orlenu i Lotosu.  W sumie przychody Orlenu były na poziomie 110,27 mld zł (+7,8 proc. kwartał do kwartału), zysk EBITDA w wysokości 15,45 mld zł oraz zysk netto 9,06 mld zł (+12 proc. kdk). 

Więcej o: