Minister do spraw finansów publicznych Gabriel Attal przedstawił plan zwalczania oszustw zasiłkowych. Zapowiedział zatrudnienie tysiąca urzędników i zainwestowanie miliarda euro na rzecz zwiększenia walki z nadużyciami. - Oszustwa socjalne, podobnie jak oszustwa podatkowe, są formą ukrytego podatku od pracujących Francuzów - powiedział Gabriel Attal w rozmowie z dziennikiem "Le Parisien".
Na celowniku rządu są między innymi beneficjenci świadczenia solidarnościowego dla bezrobotnych i osób ubogich. Od 1 lipca 2023 roku nie będzie ono wypłacane na konta bankowe spoza Unii Europejskiej. Zmiany mają też dotyczyć zasiłków dla wielodzietnych rodzin, emerytów i studentów. Osoby ubiegające się o pomoc finansową będą musiały udowodnić, że w każdym roku przebywają we Francji co najmniej przez 9 miesięcy. Rząd chce również uderzyć w oszustów, którzy pobierają świadczenia w imieniu osób zmarłych. Resort finansów wskazał także, że Francja wypłaca ponad milion emerytur osobom zameldowanym poza granicami państwa - z czego 500 tys. żyje poza Europą, a ponad 300 tys. w Algierii.
Co więcej, od 1 stycznia 2024 r. oszuści będą musieli zapłacić dodatkowo 10 proc. kary, odpowiadającej kosztom administracyjnym. Francuski rząd liczy na to, że do 2027 r. wpływy budżetowe związane z walką z oszustwami społecznymi wzrosną z półtora miliarda do trzech miliardów euro rocznie. Szacuje się, że system ochrony społecznej traci z powodu oszustw od 6 do 8 miliardów euro rocznie.