Janusz Korwin-Mikke ma długi. Polityk jest winien ZUS 80 tys. zł, komornik zablokował mu konto bankowe

Janusz Korwin-Mikke przedstawił swoje oświadczenie majątkowe. Wynika z niego, że poseł Konfederacji boryka się z problemami finansowymi. Korwin-Mikke przez lata nie płacił składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, przez co jest teraz winien ZUS ok. 80 tys. złotych. Jego konto bankowe zostało zablokowane przez komornika.

Na stronie internetowej Sejmu pojawiły się oświadczenie majątkowe posłów za 2022 rok. Dokument przedstawiony przez Janusza Korwin-Mikkego pokazuje, że poseł Konfederacji ma długi, związane m.in. z niezapłaconymi składkami ZUS. Polityk zmaga się z problemami finansowymi, mimo że posiada nieruchomości warte kilka milionów złotych, a jego działalność poselska zapewnia mu stabilne źródło dochodów.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 156

Janusz Korwin-Mikke ma problemy z ZUS, bo nie płacił składek. Komornik zablokował mu konto

O nieuregulowanych przez posła Konfederacji składkach ZUS pisaliśmy w ubiegłym roku. Urzędnicy wezwali Janusza Korwin-Mikkego do zapłaty 80 tys. złotych w związku z zaległymi składkami na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne z lat 2013-2019. Znaczną część tego długu stanowią odsetki.

- Przez 10 lat nie brałem emerytur, mimo że mogłem. Po czym po 10 latach ZUS się obudził i zamiast wypłacić mi emerytury, zażądał wypłat składek emerytalnych ode mnie za te 10 lat. Odwołałem się do sądu i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Zdaniem ZUS powinienem jeszcze składki płacić. Bezczelność kompletna - mówił wówczas Korwin-Mikke.

Poseł Konfederacji nie zdołał uniknąć skutków swojej niechęci do opłacania składek, o czym pisze Wirtualna Polska. W oświadczeniu majątkowym Korwin-Mikke przekazał, że dyrektor II Oddziału ZUS w Warszawie zajął mu około 80 tysięcy zł, a jego konto zostało zablokowane przez komornika. Polityk ma ponadto zobowiązania wynikające z egzekucji komorniczej, która jest prowadzona na wniosek byłej współwłaścicielki jednej z nieruchomości polityka. Ich łączna suma to niemal 120 tys. złotych.

Majątek Korwin-Mikkego. Uposażenie poselskie, emerytura z ZUS i europarlamentu, nieruchomości

Mimo swoich problemów finansowych, Janusz Korwin-Mikke ma liczne źródła dochodu. W 2022 roku, dzięki uposażeniu i diecie poselskiej, polityk zarobił ponad 196 tys. złotych. Dodatkowo otrzymał 15 886,16 zł emerytury z ZUS oraz - jako były europoseł - 14 780,1 euro emerytury z Parlamentu Europejskiego. Poseł Konfederacji jest również współwłaścicielem domu o powierzchni 188 metrów kwadratowych i 694- metrowej działki. Posiada też pięć innych działek. Wartość tych nieruchomości jest szacowana na ok. 7 milionów złotych.

Więcej o: