Zasiłek pogrzebowy po zmarłym rolniku. KRUS poinformował o zmianie zasad przyznawania świadczenia

Zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego po zmarłym rolniku ulegną 1 czerwca zmianie. Poinformowano, że część osób, którym dotychczas świadczenie wypłacał KRUS, będzie odtąd otrzymywała zasiłek z ZUS-u. Wielu czeka jednak na inną nowelizację. Chodzi o propozycję, aby podnieść kwotę zasiłku pogrzebowego, który od 12 lat pozostaje na takim samym poziomie.

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie, które ma stanowić wsparcie dla osób organizujących pogrzeb. Przyznaje się go bliskim zmarłej osoby lub instytucjom odpowiedzialnym za pochówek. Zasiłek po zmarłych rolnikach był dotąd wypłacany wyłącznie przez KRUS. Niebawem jednak sytuacja ta ulegnie zmianie.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 158 [zawiera autopromocję]

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym rolniku. KRUS: Od 1 czerwca nowe zasady przyznawania świadczenia

Zmiany, które wejdą w życie 1 czerwca 2023 r., dotyczą zasiłków po zmarłych emerytach oraz rencistach, którzy pobierali świadczenia rolnicze z KRUS-u w zbiegu z analogicznymi świadczeniami z systemu ubezpieczenia powszechnego. Dotąd świadczenia po tego rodzaju osobach wypłacał KRUS. Teraz zasiłek będzie przyznawany i wypłacany przez ZUS.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłych rolnikach, którzy podlegali jedynie ubezpieczeniu rolniczemu oraz pobierali wyłącznie rolnicze świadczenia emerytalno-rentowe, będzie przyznawany na takich samych zasadach, jak dotychczas. W takich przypadkach świadczenia nadal będzie przyznawał i wypłacał KRUS.

Zasiłek pogrzebowy 2023. Kwota świadczenia jest taka sama od 12 lat mimo wysokiej inflacji

W 2011 roku rząd Donalda Tuska zmniejszył kwotę zasiłku pogrzebowego o prawie 2,5 tys. zł. Od tego czasu jego wysokość to niezmiennie 4 tys. zł. Niektórzy zauważają, że uzasadniona jest waloryzacja świadczenia, biorąc pod uwagę aktualne koszty pochówku i uwarunkowania ekonomiczne, związane m.in. z obecnym poziomem inflacji. Jak pisaliśmy, kwestię tę podniosła posłanka Hanna Gill-Piątek, która w marcu skierowała do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej interpelację dotyczącą wysokości świadczenia. Odpowiedziano jej, że w resorcie "trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego".

Tym zapowiedziom nie dawał wiary Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego. - Rok wyborczy mamy, to będzie kiełbasa wyborcza. Myślę, że na tym kapitału się nie zbije. W Polsce nie rozmawia się o śmierci, uważamy, ze śmierci nie ma - stwierdził Wolicki. Zważywszy na wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, przypuszczenia prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego wydają się być słuszne. Premier przyznał bowiem, że rząd nie pracuje obecnie nad zwiększeniem kwoty zasiłku pogrzebowego.

Więcej o: