Tajemniczy miliarder z kolejnymi inwestycjami w Polsce. Nie udziela wywiadów, nikt nie wie jak wygląda

Tomasz Biernacki to właściciel sieci sklepów Dino, która spektakularnie się rozwija. Jego firma zanotowała w ostatnich latach zdecydowany skok w rankingu największych przedsiębiorstw w Polsce, niebawem planuje też otworzyć nowe centrum dystrybucyjne. Tymczasem o jej właścicielu - mimo że jest jednym z najbogatszych Polaków - wciąż niewiele wiadomo. Biernacki nie udziela bowiem wywiadów i nikt nie wie, jak wygląda.

W poprzednim roku Dino zanotowało 19 801 622,00 tys. zł przychodów ze sprzedaży, to wzrost o 48,19 proc. Co więcej, firma miała zysk w wysokości 1 132 087,00 tys. zł. Tak przynajmniej wynika z listy największych polskich przedsiębiorstw "Rzeczpospolita Lista 500". Te wyniki czynią Dino 17. największym przedsiębiorstwem w kraju. To bardzo duży skok względem poprzedniego roku, gdy sieć znalazła się na 29. miejscu. W rankingu ta notowana na giełdzie w Warszawie spółka wyprzedziła m.in. przedsiębiorstwo odzieżowe LPP. Wśród firm zajmujących się handlem Dino ustąpiło jedynie Jeronimo Martins, Lidlowi oraz firmie Eurocash.  

Zobacz wideo Marczak: Osób, które przekraczają drugi próg dochodowy, jest ponad 2 mln

Dino otwiera kolejne centrum dystrybucyjne

Wyniki przedsiębiorstwa nie powinny dziwić, ponieważ firma stale się rozwija. Wiadomości Handlowe dotarły do informacji, że w pierwszym półroczu przyszłego roku Dino chce otworzyć nowe centrum dystrybucyjne zlokalizowane w miejscowości Bolewicko w województwie wielkopolskim. Inwestycja ma mieć wartość ok. 130 mln zł i zostać w pełni sfinansowana z własnych środków przedsiębiorstwa. Centrum ma mieć 45 tys. m kw., które pomieszczą: "mroźnie, chłodnie, magazyny z kontrolowaną temperaturą, magazyny suche oraz część socjalno-biurowa wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, drogami wewnętrznymi i miejscami parkingowymi". Nowe centrum ma ułatwić dalszą ekspansję Dino w Polsce. Będzie to ósmy tego typu obiekt sieci w kraju.  

Kim jest właściciel Dino?

Popularność Dino rośnie, a z nią przychody, ale wciąż wielką tajemnicą, owiana jest osoba jej właściciela. Tomasz Biernacki, bo akurat imię i nazwisko jego są znane, z majątkiem wycenianym na ponad 19,8 mld złotych - według magazynu "Forbes" - uznany został za drugiego najbogatszego Polaka. Zaklasyfikowano go również na 831. miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na Ziemi. Przedsiębiorca nigdy nie udzielił jednak żadnego wywiadu. W internecie nie znajdziemy ani jednego jego zdjęcia, więc nie wiadomo, jak wygląda. Nic dziwnego, że niektóre polskie media przedstawiają go jako "miliardera-widmo". Z nieoficjalnych informacji wynika, że Biernacki bardzo ceni sobie prywatność i obawia się podsłuchów. Przed wejściem do jego gabinetu należy zostawić wszystkie urządzenia elektroniczne. Wiemy także, że choć Dino jest jego główną firmą, to Biernacki posiada także inne spóółki. W 2003 nabył większościowy pakiet udziałów w firmie Agro-Rydzyna oraz ma udziały w firmach budowlanych, które budują markety Dino. 

Więcej o: