26 kwietnia zaczęła obowiązywać nowelizacja kodeksu pracy, która wprowadziła tzw. zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej. Co to znaczy? Mowa o dodatkowym czasie wolnym w związku z pilnymi, nieprzewidzianymi sprawami rodzinnymi lub chorobą. Wymiar tego urlopu to dwa dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione na umowie o pracę. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, o dzieło, B2B) pracodawca może, ale nie musi udzielić urlopu z powodu siły wyższej.
Aby skorzystać z urlopu z powodu działania siły wyższej, trzeba złożyć wniosek do pracodawcy (nie ma ujednoliconego wzoru wniosku). Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia. Co jeszcze warto wiedzieć? Przepisy dotyczące nowego urlopu przewidują, że:
Po znowelizowaniu Kodeksu pracy wydłużył się urlop rodzicielski dla obojga rodziców i wynosi do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego). "W jego ramach nieprzenaszalną część określono na dziewięć tygodni dla każdego z rodziców" - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.