Władze Florencji wprowadzają zakaz wynajmu krótkoterminowego. "Nie mogliśmy dłużej stać i patrzeć"

Władze Florencji wprowadzają zakaz przeznaczania kolejnych mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Biznes stał się powodem krytyki, ponieważ powoduje negatywne skutki dla osób chcących zatrzymać się we Włoszech na dłużej. Rząd pracuje nad ustawą, która wpłynie na wynajem mieszkań dla turystów.

Turyści udający się na wakacje do Włoch nierzadko decydują się na wynajem krótkoterminowy, co jest dla nich korzystnym rozwiązaniem finansowym. Powoduje to jednak konsekwencje, które oddziałują na mieszkańców. Władze Florencji postanowiły zareagować. "To innowacyjny standard, jesteśmy pierwsi we Włoszech, nie mogliśmy dłużej stać i patrzeć" - oznajmił burmistrz, jak informuje portal FirenzeToday.it.

Zobacz wideo

Florencja. Władze wprowadzają zakaz wynajmu krótkoterminowego

Według doniesień portalu Today.it, w ostatnich dniach burmistrz Florencji przedstawił projekt ustawy podpisany przez minister Danielę Santanchè. Celem jest uregulowanie zjawiska wynajmu krótkoterminowego, które w ostatnich latach gwałtownie wzrosło we Włoszech, stwarzając okazję dla turystów. Biznes stał się powodem krytyki, ponieważ zdaniem wielu ma negatywny wpływ na rynek najmu długoterminowego, grożąc wzrostem cen i problemem z dostępnością miejsc dla osób poszukujących miejsca do zatrzymania się na dłużej. Burmistrz Nardella poinformował, że we Florencji zostanie wprowadzony zakaz przeznaczania nowych kwater na wynajem krótkoterminowy, krótszy niż trzydzieści dni, w historycznym centrum, na całym obszarze UNESCO. Zakaz dotyczy nowych najemców, co oznacza, że osoby, które już rozpoczęły działalność, mogą ją kontynuować.

Włochy. Rząd pracuje nad ustawą, która wpłynie na wynajem mieszkań dla turystów

Według najnowszych szacunków na obszarze UNESCO we Florencji znajduje się ponad 8 tysięcy kwater, które są wynajmowane na platformach internetowych. Rząd we Włoszech pracuje nad ustawą, która według doniesień Agencji Reutera wymagałaby, aby każda nieruchomość mieszkalna wynajmowana turystom posiadała krajowy kod identyfikacyjny, który pomagałby śledzić i regulować najem. Osoby, które nie zastosowałyby się do zaleceń, mogłyby otrzymać karę w wysokości do 5 tys. euro. Ponadto władze w najpopularniejszych miastach odwiedzanych przez turystów, miałyby prawo ustalić minimalny krótkoterminowy wynajem mieszkań w centrach swoich miast na dwie noce. Jak informuje portal Today.it, Nardella zapowiedział również rozwiązania podatkowe sprzyjające osobom wynajmującym mieszkania studentom albo mieszkańcom.

Więcej o: