Bon na zasiedlenie przeznaczony jest dla osób, które chcą podjąć pracę lub rozpocząć działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Bon ma pokryć koszty zamieszkania w innej lokalizacji. Co ważne, świadczenie jest bezzwrotne, o ile spełnimy wszystkie warunki.
Bon na zasiedlenie jest przeznaczony dla osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30 lat. Wymagany jest oficjalny status bezrobotnego i chęć podjęcia pracy zarobkowej. Starosta może przyznać bon na zasiedlenie, jeśli:
Bon na zasiedlenie przyznawany jest jedynie na wniosek bezrobotnego, który należy złożyć do starosty. Wzór wniosku można pobrać ze strony internetowej właściwego urzędu pracy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pomiędzy bezrobotnym a starostą podpisywana jest umowa, która pozwoli wypłacić świadczenie. Wysokość bonu jest określana w umowie, jego maksymalna wysokość nie może przekraczać 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To oznacza, że bon na zasiedlenie może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tys. złotych. W umowie określa się również sposób wypłaty pieniędzy oraz to, kiedy zostaną wypłacone.
Gdy bon na zasiedlenie zostanie wypłacony, bezrobotny musi w ciągu 30 dni dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wraz z oświadczeniem o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy. Ponadto w ciągu 8 miesięcy od otrzymania bonu należy udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy. Jeśli natomiast utracimy zatrudnienie lub zakończymy działalność gospodarczą, należy w ciągu 7 dni dostarczyć oświadczenie w tej sprawie do urzędu pracy oraz potwierdzić, że podjęliśmy się nowej pracy przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich warunków.
Jeśli otrzymamy pieniądze i nie wywiążemy się ze swoich obowiązków, bon na zasiedlenie trzeba będzie zwrócić w ciągu 30 dni. Starosta może nas powiadomić o konieczności zwrotu pełnej kwoty, jeśli przez 6 miesięcy nie utrzymaliśmy zatrudnienia i nie znaleźliśmy nowej pracy. Jeśli natomiast zarabialiśmy w tym okresie mniej, niż krajowa pensja minimalna, w ciągu 30 dni będzie trzeba zwrócić kwotę proporcjonalną do okresu, w którym nie mieliśmy zatrudnienia.