Wielka Brytania przetestuje gwarantowany dochód podstawowy. 1600 funtów miesięcznie

Wielka Brytania przez dwa lata będzie testowała dochód podstawowy. W programie weźmie udział kilkadziesiąt osób z dwóch miast. Miesięcznie uczestnicy projektu będą otrzymywali po 1,6 tys. funtów.

Wielka Brytania przetestuje gwarantowany dochód podstawowy. Przez dwa lata 30 osób będzie otrzymywało pieniądze bezwarunkowo co miesiąc. Prowadzone będą obserwacje, by zobaczyć jak świadczenie wpłynie na ich życia. W ten sam sposób będzie badana grupa kontrolna osób, które nie otrzymają dodatkowej zapomogi. Kwota świadczenia ma wynosić 1,6 tys. funtów - donosi "The Guardian". 

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Wielka Brytania przetestuje gwarantowany dochód podstawowy

Uczestnicy programu zostaną losowo wybrani z grupy ochotników. 20 proc. miejsc jest zarezerwowane dla osób z niepełnosprawnościami. Pilotaż zostanie przeprowadzony w dwóch miastach: Jarrow w północno-wschodniej Anglii oraz w East Finchley, dzielnicy Londynu. Will Stronge, z think tanku Autonomy uważa, że 1,6 tys. funtów to znacząca kwota. Jak tłumaczy, dochód podstawowy ma pokrywać najważniejsze potrzeby ludzi. Pilotaż ma na celu przetestować, jaki wpływ ma ta kwota ma zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi.

Przeprowadzony w amerykańskim Stockton pilotaż, w którym uczestnicy otrzymywali bezwarunkowo po 500 dol. miesięczne jednoznacznie pokazał pozytywny wpływ na życia uczestników programu. Już po roku liczba osób biorących udział w programie i pracujących na pełnym etacie wzrosła z 28 do 40 proc. W grupie kontrolnej wzrost wynosił tylko 5 punktów procentowych (z 32 do 37 proc.). Dodatkowe pieniądze pozwoliły uczestnikom programu wziąć wolne i poszukać lepiej płatnej pracy na pełen etat. Po roku zmniejszyła się z 62 do 52 proc. liczba osób obciążonych długami. To też pozwoliło im poprawić swój dobrostan, zdrowie psychiczne i zmniejszyć stres. 

Nasze społeczeństwo będzie potrzebowało jakiejś formy dochodu podstawowego w nadchodzących latach, biorąc pod uwagę zmiany klimatu, zmiany technologiczne i transformację przemysłową, które nas czeka

- powiedział Stronge. 

Jego zdaniem "wszystkie dowody wskazują, że to (dochód gwarantowany - red.) bezpośrednio zmniejszyłoby ubóstwo i poprawiło dobrobyt milionów ludzi", a "potencjalne korzyści są po prostu zbyt duże, aby je zignorować". 

Polska też będzie testować gwarantowany dochód podstawowy

W maju ubiegłego roku pojawiła się informacja, że dochód gwarantowany zostanie przetestowany w Polsce. Nawet 30 tys. mieszkańców warmińsko-mazurskich gmin pogranicza miałoby otrzymywać po 1,3 tys. zł miesięczne. Nie jest jednak jasne, kiedy program ruszy.

Rok temu w rozmowie z Gazeta.pl jeden z organizatorów programu dr Maciej Szlinder mówił, że"planując taki eksperyment można rozważać cztery źródła finansowania: środki państwowe, samorządowe, unijne, oraz środki prywatne. Z tych czterech opcji, które będą możliwe, odpuszczamy środki samorządowe, bo chodzi o gminy, które niespecjalnie mają takie pieniądze. Z pozostałych trzech nie wykluczamy żadnego. Myślę, że wsparcie prywatne nie mogłoby być jedynym finansowaniem, bo eksperyment byłby niestabilny. Może funkcjonować jednak jako finansowanie uzupełniające, m.in. na przykład od organizacji pozarządowych". 

Więcej o: