Naukowcy oferują 12 tys. euro za leżenie w łóżku. Badania finansuje Europejska Agencja Kosmiczna

Słoweńscy naukowcy są gotowi zapłacić 12 tysięcy euro za 60 dni leżenia w łóżku. Ich badania będą finansowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Eksperyment ma na celu wypracowanie skuteczniejszych metod przeciwdziałania niekorzystnym dla ludzkiego organizmu warunkom, na jakie astronauci są narażeni podczas misji kosmicznych.

Instytut Jožefa Stefana w Lublanie poszukuje ochotników, którzy zechcą wziąć udział w nietypowym eksperymencie. Wymagania stawiane przed potencjalnymi uczestnikami badań nie wydają się zbyt wygórowane - będą oni musieli jedynie leżeć w łóżku. Choć zadanie zapowiada się na mało wymagające, słoweńscy naukowcy zamierzają sowicie wynagrodzić osoby chętne do współpracy. Nic dziwnego, że ogłoszenie spotkało się bardzo dużym zainteresowaniem.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 158 [zawiera autopromocję]

Słoweńscy naukowcy zapłacą uczestnikom badania 12 tysięcy euro za 60 dni leżenia w łóżku

Portal sloveniatimes.com informuje, że w ciągu pierwszych trzech dni od opublikowania ogłoszenia ponad 200 osób wyraziło chęć wzięcia udziału w badaniu. Z pewnością istotną rolę odegrały nie tylko szczytne intencje, związane z próbą przysłużenia się nauce, ale też kwestie finansowe. Naukowcy oferują bowiem 12 tysięcy euro uczestnikom eksperymentu.

Oferta jest adresowana do mężczyzn w wieku 18-45 lat, ważących mniej niż 95 kilogramów i cieszących się dobrym zdrowiem. Uczestnicy badania będą zobowiązani leżeć łącznie przez 60 dni. W trakcie eksperymentu naukowcy nie pozwolą im opuszczać łóżek. Mężczyźni będą tam przebywać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Europejska Agencja Kosmiczna sfinansuje badania słoweńskich naukowców

Badania słoweńskich naukowców będą finansowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ich celem jest lepsze poznanie reakcji ludzkiego organizmu na warunki, z jakimi zmagają się astronauci podczas misji kosmicznych. Uczestnicy eksperymentu zostaną poddani testom, podczas których znajdą się w stanie niedotlenienia połączonego z bezczynnością. Dzięki danym zebranym w trakcie badania naukowcy chcą opracować strategie, które pozwolą skuteczniej zapobiegać utracie tkanki kostnej i zanikowi mięśni przez astronautów oraz przeciwdziałać niekorzystnym zmianom w układzie sercowo-naczyniowym, na które narażone są osoby przebywające w przestrzeni kosmicznej.

Więcej o: