W lipcu kolejna podwyżka płacy minimalnej. O ile wzrośnie najniższa krajowa?

Już niedługo po raz drugi w tym roku wzrośnie wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Od 1 lipca najniższa krajowa ma wynosić 3600 złotych. Podwyższona zostanie też stawka godzinowa.

Płaca minimalna jest ustalonym najniższym wynagrodzeniem, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Z początkiem 2023 roku płaca minimalna w Polsce wzrosła o 480 zł względem roku ubiegłego i wynosi 3490 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa została podwyższona z kolei do kwoty 22,80 zł brutto.

Zobacz wideo Praca w korpo? Minimalna pensja? Idealny szef? Zapytaliśmy młodzież o ich wymagania dotyczące pracy [SONDA]

Lipcowa podwyżka płacy minimalnej. O ile wzrośnie najniższa krajowa?

Kolejna podwyżka już niedługo, bo 1 lipca 2023 roku. Najniższa krajowa zostanie podniesiona do 3600 zł brutto (czyli 2780 zł netto). To wzrost o 590 zł i 19,6 proc. w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w zeszłym roku. Od 1 lipca wzrośnie również stawka godzinowa. Będzie wynosić 23,50 zł, czyli około 21 zł netto.

Podwyżka płacy minimalnej w 2024 roku. Decyzja już niedługo

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała w TVP Info, że decyzja w sprawie podwyższenia płacy minimalnej w przyszłym roku zapadnie prawdopodobnie na posiedzeniu rządu zaplanowanym na 13 czerwca. Jak podkreślała szefowa resortu, wszystkie wskaźniki wskazują na to, że płaca minimalna w 2024 roku wyniesie ponad 4200 zł i będzie podnoszona dwukrotnie, ponieważ średnioroczna inflacja wynosi ponad pięć procent - dokładnie 6,6.

- Musimy zwrócić uwagę, że wzrasta przeciętne wynagrodzenie, które wynosi w gospodarce ponad 7100 zł, a to oparte na przemyśle - ponad 7400 zł. Mediana jest trochę niższa - powiedziała Marlena Maląg. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście "Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Obietnica Kaczyńskiego przebita. Maląg zdradziła kwotę".

Więcej o: