2 kwietnia tego roku pasażerowie pociągów Pendolino mogli zjeść papieską kremówkę. PKP Intercity rozdawały je w przedziałach za darmo w ramach obchodów 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II. - PKP wraz ze spółkami PKP realizuje projekt, którego ideą jest upamiętnienie Jana Pawła II. 2 kwietnia to szczególna data. Chcemy, poprzez jeden z pamiętnych motywów wizyt papieża w ojczyźnie, zachęcić państwa do wspomnienia o wielkim Polaku. Obsługa częstuje dziś pasażerów papieskimi kremówkami - taki komunikat można było usłyszeć w wagonach.
Ile jednak kosztowało rozdawanie papieskich kremówek dla pasażerów pociągów Pendolino w dniu 2 kwietnia 2023 roku? Ile kosztowało wykonanie specjalnych przypinek dla pracowników PKP z tej okazji? Ile kosztowały infografiki, które tego dnia były wyświetlane w wagonach? Oraz kto wpadł na pomysł tej akcji? Takie pytania zadali posłanka Hanna Gill-Piątek, Iwona Maria Kozłowska, Joanna Jaśkowiak i Franciszek Sterczewski. Odpowiedzi w tej sprawie miało udzielić Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzone przez Jacka Sasina.
Na interpelacje odpowiedział wiceszef resortu aktywów państwowych Maciej Małecki, powołując się na wyjaśnienia PKP Intercity. "Akcja upamiętniająca postać św. Jana Pawła II w rocznicę jego śmierci, została zainicjowana i zorganizowana przez Fundację Grupy PKP. Jednocześnie informuję, że minister aktywów państwowych nie sprawuje nadzoru nad Fundacją" - przekazał w odpowiedzi.
Wiceminister nie odpowiedział jednak na żadne kluczowe pytania zadane przez posłów, a więc o koszty przeprowadzonej przez PKP akcji. Zamiast tego "wyraził głębokie ubolewanie". "Jasny w swojej wymowie projekt oparty na odwołaniu do znanego wszystkim Polakom motywu wizyt św. Jana Pawła II w Ojczyźnie, którego ideą było wywołanie chwili wspomnień o wielkim Polaku, stał się pretekstem do ataku politycznego i próby zdyskredytowania inicjatywy" - napisał dalej Małecki.
Polityk przypomniał, że 9 marca Sejm podjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępiono medialną nagonkę" na papieża-Polaka. Na koniec Małecki zacytował słowa Jana Pawła II skierowane w 1998 roku do pielgrzymów z Białorusi. "Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego. Dziś przez świat idzie spaczone pojęcie wolności. Nie brak takich, którzy taką właśnie wolność głoszą. O tym winniśmy wiedzieć i to sobie głęboko uświadamiać" - zacytował wiceminister.