ZUS zakończył waloryzację. Ubezpieczonym wzrosły kapitał i składki. I to znacznie

ZUS zakończył czerwcową waloryzację kont i subkont osób ubezpieczonych. Ich stan zwiększył się o 450 miliardów złotych. Wkrótce informacja o indywidualnej wysokości waloryzacji powinna trafić do ubezpieczonych.

- Zakończyliśmy proces waloryzacji rocznych: składek emerytalnych, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS w środę 7 czerwca. Kapitał na kontach osób ubezpieczonych w ZUS zwiększył się o ponad 450 mld zł. To zdecydowany wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Wtedy było to niemal 281 mld zł. ZUS w czerwcu zwaloryzował kapitał emerytalny 24 milionów Polaków

Zobacz wideo

ZUS zakończył waloryzacje

Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. ZUS robi to, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. - Te wskaźniki przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Do waloryzacji składek zapisanych na koncie i subkoncie osób ubezpieczonych w ZUS na 31 stycznia 2022 r. przyjęliśmy dwa wskaźniki: 114,40 proc. dla składek emerytalnych na koncie oraz 109,20 proc. dla środków na subkoncie - wyjaśnia Uścińska w oficjalnym komunikacie. Oznacza to, że składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,4 proc., a środki na subkontach - o 9,2 proc. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że dane z waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną także uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego na 31 grudnia 2022 r., którą ZUS przygotowuje co roku. Taką informację otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r. i choć przez krótki okres objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego. "A na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka" - wyjaśnia ZUS. Do ubezpieczonych trafi informacja dotycząca tego, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadzili składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji.   

Więcej o: