Przelew bankowy w Boże Ciało. Kiedy dojdzie? Za szybszą transakcję zapłacimy więcej

Już 8 czerwca z powodu święta ustawowo wolnego od pracy system Elixir będzie miał przerwę w obsługiwaniu przelewów bankowych. Oznacza to, że nasze pieniądze dotrą do odbiorcy z pewnym opóźnieniem. Czy da się przyspieszyć ten proces? Nie warto zwlekać z zapłatą do Bożego Ciała.

Za zdecydowaną większość transakcji przeprowadzanych w polskich bankach odpowiada Elixir. Jest to elektroniczny system płatności międzynarodowych działający pod jurysdykcją Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR). Procesy związane z obrotem pieniędzy odbywają się na nim cyklicznie o trzech godzinach: 9.30, 13.30 oraz 16.00. Elixir działa pięć dni w tygodniu z wyłączeniem weekendów oraz dni ustawowo wolnych od pracy.

Zobacz wideo Czy inwestowanie w dobra luksusowe to dobry pomysł?

Przelewy bankowe w Boże Ciało. Pieniądze dojdą do odbiorcy z opóźnieniem

Boże Ciało jako święto posiada status dnia wolnego od pracy, dlatego pieniądze, które zechcemy wtedy komuś przekazać, dotrą do odbiorcy z opóźnieniem. Stanie się tak, ponieważ 8 czerwca system Elixir nie będzie podejmował żadnego działania. Co więcej, jeśli zdecydujemy się zlecić transakcję dzień wcześniej (7 czerwca) już po godzinie 16.00, nasze zlecenie zostanie zrealizowane dopiero rano 9 czerwca.

Alternatywy dla systemu Elixir w Boże Ciało. Co jeśli potrzebujesz pilnie wysłać pieniądze?

Co jednak jeśli zapomniałeś o obowiązującym w czwartek święcie, a potrzebujesz pilnie zlecić transakcję? Alternatywą dla Elixira w sytuacji awaryjnej jest Express Elixir. Jego usługi działają również w dni wolne od pracy, a więc skorzystamy z niego także 8 czerwca w Boże Ciało. Koszt takiego przelewu wyniesie nas od kilku do nawet kilkunastu złotych. System ekspresowych płatności niesie jednak ze sobą pewne ograniczenia. Nie zawsze będziemy nim w stanie uiścić opłatę na przykład w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędzie Skarbowym. Możliwości skorzystania z Express Elixir najlepiej sprawdzić na jego stronie internetowej.

Więcej o: