Dyplomatyczny sukces w ONZ. Polska wybrana do rady gospodarczej. Duda: Znakomicie wykonane zadanie

Polska będzie przewodzić Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC) - jednego z najważniejszych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Znakomicie wykonane zadanie - skomentował prezydent Andrzej Duda.

Polska została wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC) - poinformował Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. "Sukces Polski w ONZ! Zostaliśmy wybrani do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC), najważniejszego organu zajmującego się globalną polityką rozwoju; aby być wybranym trzeba mieć poparcie 2/3 głosów, Polska otrzymała 177 głosów! Naszym mottem w ECOSOC będzie 'Solidarny rozwój'" - czytamy we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych. 

Andrzej Duda reaguje na sukces Polski w ONZ. "Brawo!"

Na decyzję zareagował prezydent Andrzej Duda, który podziękował ambasadorowi Krzysztofowi Szczerskiemu.

Brawo! Dziękuję za znakomicie wykonane zadanie, Panie Ambasadorze! Konsekwentnie robimy swoje! 

- napisał na Twitterze.

ECOSOC - Rada Gospodarcza i Społeczna Organizacji Narodów Zjednoczonych - jest jednym z sześciu głównych organów ONZ założonych w 1945 roku. Rada ta odpowiada za promowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinach gospodarczych, społecznych, kulturalnych, oświatowych, zdrowotnych i pokrewnych spraw. ECOSOC koordynuje działania instytucji i agencji ONZ. Głównym celem rady jest globalny rozwój gospodarczy. 

Obowiązki rady obejmują też monitorowanie postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, formułowanie zaleceń politycznych, aby członkowie ONZ mogli dostosować swoje strategie krajowe oraz wspieranie dialogu, kolegialności oraz współpracy.

Zobacz wideo Wojewódka w "Studiu Biznes": To ostatni moment, żeby się przygotować

Jak działa ECOSOC? Polska będzie przewodniczyć istotnej radzie w ONZ

ECOSOC składa się z 54 państw członkowskich ONZ, które są wybierane przez Zgromadzenie Ogólne na okres trzech lat. Rada odbywa regularne sesje każdego roku oraz sesje tematyczne, na których poruszane są specjalne kwestie związane z rozwojem gospodarczym, społecznym i środowiskowym oraz prawa człowieka.

Paweł Żuchowski, korespondent RMF FM, wyjaśnia, że Afryka ma w radzie 14 członków, Azja 11, Europa Wschodnia 6, Ameryka Łacińska i Karaiby 10, Europa Zachodnia i inne kraje 13. "Co roku odnawia się trzecią część składu Rady. W przeszłości zasiadaliśmy już w radzie. To wychodzi z rotacji, oczywiście jest głosowanie, ale nie oszukujmy się, nie możemy wcześniej czy później w tej radzie nie być. Gratulacje Panie Ambasadorze oczywiście" - pisze w komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Rada, na której czele stanie Polska, współpracuje z wieloma instytucjami, takimi jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz regionalne organizacje odpowiedzialne za różne kwestie gospodarcze.

Więcej o: