Zmiany w rozkładzie PKP od niedzieli. Będą nowe połączenia i dodatkowe pociągi na wakacje

Szybsza podróż, więcej połączeń i dojazd na największe, wakacyjne wydarzenia kulturalne to cel zmian, jakie od 11 czerwca wprowadzają PKP. Dokąd pociągiem będą mogli pojechać turyści i z jakich miejsc zostaną przywrócone i uruchomione połączenia?

Zmieniają się rozkłady dla podróżujących w związku z nadchodzącymi wakacjami. To spowoduje, że już od niedzieli 11 czerwca zacznie obowiązywać wakacyjny rozkład jazdy pociągów. Jakie zmiany wprowadzają Polskie Koleje Państwowe?

Zobacz wideo Karnowski: PKP jest dużo mniej punktualne niż kolej w Ukrainie

Wakacyjny rozkład jazdy pociągów PKP. Co się zmieni?

W czasie wakacji ma zostać zwiększona częstotliwość kursowania pociągów. Ponadto PKP rozszerzyły dotychczasową ofertę o dodatkowe połączenia, umożliwiając tym samym dotarcie podróżnym do głównych, turystycznych miejscowości. Aby to było możliwe, każdego dnia na tory mają wyjeżdżać średnio 423 pociągi.

PKP Intercity przygotowały dla pasażerów wybierających się nad morze 58 par pociągów do i z Trójmiasta. Osoby jadące z Warszawy będą mieć do dyspozycji 33 pary połączeń z Trójmiastem dziennie. Przed wakacjami było dostępnych o siedem połączeń mniej. Mieszkańcy stolicy będą mogli skorzystać też z 28 par połączeń do Krakowa i 17 par pociągów do Katowic.

Podróżni z Wielkopolski będą mogli pojechać jednym z 28 połączeń na dobę, aby dotrzeć do nadmorskich miejscowości. Od 25 czerwca do 27 sierpnia z Poznania do Trójmiasta pojadą dwa dodatkowe składy.

Krakowianie łatwiej dotrą w góry za sprawą kursowania pociągów Malinowski, TLK Małopolska oraz TLK Karpaty do Krynicy-Zdrój już od 15 czerwca. Nad morze będą mogli dostać się dodatkowym sezonowym pociągiem TLK Jamno w relacji Kraków-Ustka, kursującym w piątki i wracającym w niedziele. Od 22 czerwca powrócą bezpośrednie połączenia z Zakopanego. Podróżni jednak nie będą mogli jeszcze korzystać ze stacji "Zakopane" (ze względu na intensywne prace modernizacyjne na linii kolejowej Kraków - Zakopane). W zastępstwie utworzono specjalną stację tymczasową Spyrkówka.

PKP uruchamiają dodatkowe połączenia. O ile skróci się czas dojazdów do Łodzi, Warszawy czy Krakowa?

  • Czerwcowa korekta umożliwi także szybszą podróż na trasie Radom-Warszawa. Większość pociągów będzie jechać na tej trasie 160 km/h, co umożliwi skrócenie podróży o kilkanaście minut. Najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią ma wynieść 54 minuty.
  • Czas przejazdu na trasie z Krakowa do Bielska-Białej skróci się o ponad 10 minut za sprawą nowej łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dodatkowo otwarty zostanie trzeci most kolejowy w Krakowie. Oznacza to uruchomienie wszystkich czterech torów kolejowych, kursujących na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów.
  • Pociągi powrócą na trasie Łódź - Drzewica. 
  • Ponadto przywrócone zostaną regularne połączenia kolejowe na trasie Warszawa - Białystok pociągami IC Narew oraz IC Pilecki.
  • Natomiast z Wrocławia do Lublina przez Warszawę pojedzie IC Fredro.
  • Dla osób wybierających się za granicę od 11 czerwca pojadą dodatkowe pociągi do Berlina.

PKP i kursowanie pociągów ze względu na wydarzenia kulturalne 

Przed zakończeniem roku szkolnego pojawią się dodatkowe połączenia do i z Poznania. W tym czasie odbywa się Pyrkon, czyli festiwal dla miłośników fantastyki. Dla podróżnych z Warszawy zostaną uruchomione dodatkowe połączenia ze stolicą Wielkopolski. 18 czerwca pojadą dwa dodatkowe pociągi IC Strzelecki - BIS i TLKGórski - BIS. Dojazd z Krakowa do Poznania zapewni 17 czerwca dodatkowe połączenie IC Artus - BIS. Uczestnicy festiwalu będą mogli wrócić tym pociągiem kolejnego dnia. Mieszkańcy Trójmiasta i Bydgoszczy będą mogli udać się w podróż powrotną z wydarzenia pociągiem IC Bachus-BIS.

Dla osób wybierających się do Gdyni, gdzie 1 i 2 lipca odbędzie się Open'er Festival, PKP przygotowały przedłużenie relacji pociągu EIC Chrobry łączącego Szczecin i Warszawę. 

Dodatkowe pociągi pojadą także do Szczecinka, w którego okolicach na lotnisku Czaplinek-Broczyno odbędzie się tegoroczny Pol'and'Rock Festival. Dodatkowo 6 sierpnia, w wydłużonej relacji Szczecinek - Przemyśl, pojedzie pociąg IC Ślązak. PKP Intercity uruchomią także dwa dodatkowe połączenia do Warszawy, umożliwiające powrót z festiwalu w niedzielę. 5 sierpnia zostanie wydłużona relacja pociągów TLK Staszic oraz IC Kujawiak, które pojadą z Lublina do Szczecinka i wrócą dzień później. Więcej informacji o zmianach w rozkładach znajduje się na stronie Intercity.pl.

Więcej o: