Gigantyczne kaczki zwiedziły świat i wróciły do Hongkongu. Po dobie z jednej zeszło powietrze

W zatoce Wiktorii u wybrzeży Hongkongu w sobotę pojawiły się gigantyczne kaczki. Dzieło Florentjina Hoffmana, niderlandzkiego rzeźbiarza, wymaga jednak "lekarskiej interwencji". Z jednej z kaczek zeszło bowiem powietrze.

Po 10 latach do Hongkongu powróciły słynne gigantyczne kaczki. Niestety, zaledwie po jednym dniu jedna z nich "źle się poczuła". A konkretnie zeszłe z niej powietrze.

Gigantyczne rzeźby, bo tym w zasadzie są pokaźnych rozmiarów kaczki, to dzieło niderlandzkiego artysty Florentjina Hoffmana. Żółte giganty widywane były na wielu akwenach świata - od Sydney po Sao Paulo. Podróżują po świecie od 2007 roku. Jedna z nich odwiedziła już Hongkong w roku 2013 roku. I wówczas miała jednak problemy z utrzymaniem formy, bo powietrze również z niej zeszło. Tegoroczny pokaz miał być jednak wyjątkowy, bo w duecie kaczki pojawiły się w tym miejscu po raz pierwszy. 

Zobacz wideo Wojewódka w "Studiu Biznes": To ostatni moment, żeby się przygotować

Kaczka gigant w Warszawie. Oryginał był inspiracją

Turyści, jak donosi Agencja Reutera, są zawiedzeni. - Szkoda, na początku zdawało mi się, że widzę dwie kaczki - stwierdził 72-letni Moon Lam, który wydaje się fanem rzeźb, bo przybył do zatoki Wiktorii ubrany w koszulkę z gumową kaczką. Inna z turystek stwierdziła, że być może powietrze z kaczki zeszło przez wyjątkowo wysokie temperatury. Agencja, która zajmuje się instalacją, w momencie pisania tego tekstu nie odpowiedziała na prośbę o komentarz. 

Gigantyczna rzeźba zainspirowała innych twórców. Gumowa kaczka pojawiła się nawet w Warszawie. Była jednak znacznie mniejsza, bo sześciometrowa i wyprodukowana przez polską firmę. Dzieło Holendra jest znacznie większe - ma aż 18 metrów wysokości.

Żółty "potwór" nie pierwszy raz zawodzi widzów. Dzieło Hoffmana miało być atrakcją dla spędzających sylwestrową noc w Tajwanie w roku 2014. Niestety nim wybiła północ i niebo rozświetliło fajerwerki, gumowa kaczka po prostu pękła.

Kto stworzył słynne kaczki? 

Florentijn Hofman to holenderski artysta i rzeźbiarz, znany głównie z tworzenia ogromnych, kolorowych instalacji artystycznych na całym świecie. Urodził się w 1977 roku w Delfzie, w Holandii. Hofman zdobył międzynarodowe uznanie za swoje oryginalne i porywające prace, które często mają na celu zwiększenie interakcji społeczności z przestrzenią publiczną, sprawiając, że ludzie odbierają swoje otoczenie w inny, bardziej żywy sposób.

Jednym z najbardziej znanych dzieł Florentijna Hofmana jest "Rubber Duck" ("Gumowa Kaczka") - gigantyczna, nadmuchiwana żółta kaczka, która 'odwiedziła' różne miasta na całym świecie, pływając w ich portach, rzekach czy jeziorach. Inne znane prace to "HippopoThames", duża, drewniana hipopotam zbudowana na Tamizie w Londynie, oraz "Feestaardvarken" (świętujący mrówkojad) -12-metrowa długości rzeźba zamieszkująca plac w Arnhem, w Holandii.


Więcej o: