Ważna zmiana dla kupujących mieszkania. Zniesiono podatek PCC. Można zaoszczędzić tysiące złotych

Dobra wiadomość dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego. Dzięki nowelizacji przepisów, które likwidują podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), nie trzeba będzie płacić 2 procent tej daniny od używanego mieszkania czy innej nieruchomości.

Doradca podatkowy Piotr Juszczyk uważa, że w sytuacji wysokich cen mieszkań ulga w postaci likwidacji PCC będzie odczuwalna dla wielu kupujących, którzy zaoszczędzone pieniądze będą mogli przeznaczyć chociażby na wykończenie nabytego lokalu.

Dla zobrazowania, o jakich oszczędnościach mówimy, warto podać przykład. Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego warte 500 tysięcy, to musimy - zgodnie z obecnymi przepisami - zapłacić za to dwa procent podatku PCC, czyli 10 tysięcy. Jeśli nieruchomość kosztuje 800 tysięcy to PCC wynosi 16 tysięcy. Dzięki likwidacji PCC mówimy więc o znacznych oszczędnościach.

Zobacz wideo Pomaska: Mechanizm dla ludzi, których nie stać na mieszkanie, to nasz priorytet

Podatek PCC będzie wynosił 6 proc.

Jednocześnie w trakcie prac parlamentarnych postanowiono, że ten sam podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie szóstego i kolejnego mieszania będzie wyższy. W takiej sytuacji podatek PCC będzie wynosił aż 6 procent, co ma pozwolić na ograniczenie spekulacyjnych działań na rynku nieruchomości.

Zmiany w PCC zostały uchwalone pod koniec maja przez Sejm, potem trafiły do izby wyższej. Teraz czekają na publikację w Dzienniku Ustaw. To powinno się stać jeszcze przed wakacjami.

Więcej o: