Nowelizacja ustawy budżetowej 2023. Rządowy projekt już w Sejmie

Rząd przewiduje dodatki dla sfery budżetowej, m.in. dla nauczycieli. Więcej mają dostać też samorządy. Rada Ministrów przyjęła już nowelizację ustawy budżetowej, teraz projekt trafił do Sejmu.
Zobacz wideo Ile będzie kosztował program wyborczy PO?

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji budżetu na 2023 rok wraz z projektem zmian w ustawie okołobudżetowej. Rada Ministrów przyjęła je na posiedzeniu w piątek. Jak informował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, zmiany mają na celu uwzględnienie nowych zobowiązań, które zaistniały w ciągu ostatnich miesięcy.

Mateusz Morawiecki wskazał, że nowelizacja dotyczyła między innymi porozumień płacowych z NSZZ Solidarność oraz wsparcia dla rolnictwa związanego z trudnościami na rynku rolnym, jak również dodatkowych wydatków na obronność. Zapewnił jednocześnie, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania zapisane w ustawie budżetowej i ustawach okołobudżetowych pozostają w mocy i będą realizowane.

Nowelizacja budżetu 2023. Rząd szuka środków na dodatkowe świadczenia

Zgodnie z szacunkami rządu, dochody budżetu państwa wyniosą w 2023 roku 601,4 miliarda zł, a wydatki 693,4 miliarda zł. Przewiduje się, że przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie w 2023 roku 7104 zł.

Rząd chce przeznaczyć dodatkowe środki dla pracowników budżetówki na jednorazowe wypłaty wynagrodzeń w tym roku, w tym dla nauczycieli. Zwiększono również kwotę przewidzianą na wsparcie samorządów. Rozwiązania mają pomóc w radzeniu sobie ze skutkami inflacji. Przewidziano również odmrożenie na dwa lata od 1 lipca podstaw naliczania zakładowego funduszu świadczeń oraz funduszy socjalnych. Ma to pomóc pracodawcom w przekazaniu większych środków na działalność socjalną na rzecz pracowników, również w budżetówce. Skorzystać mają też emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych.

Rząd da nauczycielom nagrodę specjalną. Jednorazowo 1125 złotych 

Dla nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, przedszkolu oraz innej formie wychowania przedszkolnego przewidziany zostanie jednorazowy dodatek specjalny z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1125 zł. 

Projekt nowelizacji ustawy budżetowej i okołobudżetowej został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Więcej o: