Wielka Brytania wprowadza opłaty za wjazd. Nowe zasady dla turystów

Turyści wjeżdżający do Wielkiej Brytanii będą musieli w niedalekiej przyszłości ponieść dodatkowe koszty. Kraj wprowadzi nowe zasady wjazdu, a wraz z nimi pojawi się opłata za wjazd na terytorium tego państwa.
Zobacz wideo

Elektroniczna Autoryzacja Podróży (ETA) będzie niezbędnym dokumentem dla obywateli Unii Europejskiej, którzy będą chcieli wyjechać turystycznie do Wielkiej Brytanii. Wiadomo już, że Unia również wprowadzi podobny wymóg dla brytyjskich turystów.

Wielka Brytania. Ile kosztuje karta ETA?

Obowiązek wyrobienia karty ETA jeszcze nie został wprowadzony w życie, ale wkrótce to się zmieni. Oczekuje się, że w 2024 r. turyści z UE będą musieli ponieść dodatkową opłatę, aby uzyskać ten dokument. Za Elektroniczną Autoryzację Podróży trzeba będzie zapłacić 10 funtów, czyli ok. 50 zł. Karta będzie ważna przez dwa lata (dla porównania - turyści z Wielkiej Brytanii wjeżdżający do Unii Europejskiej będą musieli zapłacić 7 euro, a karta do UE będzie ważna przez trzy lata). Elektroniczna Autoryzacja Podróży już od 15 listopada 2023 r. będzie obowiązkowa przy wjeździe do Wielkiej Brytanii dla obywateli Kataru. Natomiast 22 lutego 2024 r. kolejne kraje (Bahrajn, Jordania, Kuwejt, Oman, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie) będą musiały dostosować się do nowych zasad wjazdu. Lista będzie z biegiem czasu rozszerzana.

Wielka Brytania. Karta ETA - jak wyrobić?

Karta ETA nie będzie wymagana dla osób, które posiadają: brytyjski lub irlandzki paszport, wizę lub zezwolenie na pobyt, pracę czy naukę w Wielkiej Brytanii. Aby uzyskać dokument, trzeba będzie złożyć wniosek w aplikacji UK ETA lub za pośrednictwem strony internetowej gov.uk. Swoją własną kartę ETA będzie musiał uzyskać każdy podróżny, dotyczy to również dzieci. Na decyzję o wydaniu dokumentu trzeba będzie czekać do trzech dni roboczych (lub dłużej w przypadku dodatkowych kontroli). Więcej na temat ETA można przeczytać na stronie brytyjskiego rządu.

Więcej o: