Rząd przyjął założenia budżetu na 2024 rok. Jest decyzja w sprawie wyższej płacy minimalnej

Rząd przyjął założenia budżetu na przyszły rok, a także podjął decyzję o podniesieniu płacy minimalnej. W 2024 roku najniższa pensja, z powodu wysokiej inflacji, wzrośnie dwukrotnie.

- Rada Ministrów przyjęła propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia budżetowe na przyszły rok. Mamy za sobą bardzo trudny czas, bo dotknął nas COVID-19, a potem przyszła wojna i kryzys energetyczny. My jednak radzimy sobie z tym trudnym czasem i założyliśmy przyrost wzrostu gospodarczego w przyszłym roku - mówił we wtorek Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. - Nasze perspektywy wzrostu gospodarczego są bardzo optymistyczne i jesteśmy na dobrej drodze, by wrócić do stabilnych czasów sprzed pandemii COVID-19 - dodał. Szef rządu zapewnił również, że "dla dobra ludzi pracy będziemy robić wszystko, aby płace rosły".

Zobacz wideo

Budżet państwa na 2024 rok, pensja minimalna i emerytury

- Założenia budżetu państwa dotyczą uwzględnienia skutków makroekonomicznych, a co za tym idzie także wprowadzenie programu 800 plus - dodała Magdalena Rzeczkowska, ministra finansów. Wyjaśniła, że rząd prognozuje wzrost gospodarczy w przyszłym roku. - 2024 rok będzie przyspieszeniem gospodarki do 3 proc. PKB. W związku ze spadającą inflacją oczekujemy pozytywnych zmian. Wsparcie inwestycji publicznych w roku bieżącym, zwiększenie obronności kraju, dynamika inwestycji prywatnych i publicznych - to kilka bardzo ważnych kwestii, na które składa się budżet państwa - podkreśliła.

Z kolei ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła, jak wzrośnie pensja minimalna w 2024 roku. Najniższe wynagrodzenie, ze względu na wysoką inflację, znów wzrośnie dwukrotnie. Od 1 stycznia 2024 r. pensja minimalna ma wynieść 4242 zł brutto, a od 1 lipca ma wzrosnąć aż do 4300 zł. Z kolei stawki godzinowe wzrosną od 1 stycznia przyszłego roku do 27,70 zł, a od 1 lipca - do 28,10 zł. Przypomnijmy: zgodnie z przepisami rząd musi dwukrotnie podwyższyć płacę minimalną w danym roku, gdy tempo wzrostu cen przekracza 5 proc. w skali roku. Maląg mówiła również, że zgodnie z szacunkami w 2024 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 12,3 proc.

Płaca minimalna w 2024 mocno w górę. Prezent od rządu? Nie, to inflacja

Zapowiadana przez rząd wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. nie jest zaskoczeniem - podwyżki reguluje ustawa. Wzór odnosi się m.in. do prognozowanych przez rząd inflacji i realnego wzrostu PKB. Zawiera także element "weryfikacyjny" - tj. uwzględnia rozdźwięk między wcześniejszymi prognozami rządu dla inflacji a tym, ile wyniosła w rzeczywistości. Rząd powinien przedstawić swoją propozycję płacy minimalnej Radzie Dialogu Społecznego najpóźniej do 15 czerwca. W RDS zasiada nie tylko rząd, ale też organizacje biznesowe i związki zawodowe. Tym pierwszym oczywiście zależy na możliwie najniższej skali podwyżki, drudzy prą ku jak największemu wzrostowi. Jeśli się nie porozumieją, rząd płacę minimalną ustala sam - do 15 września.

Więcej o: