W obliczu inflacji i wysokich cen coraz częściej padają pytania o zasiłek na zakup żywności. Rodziny, jak i samodzielnie gospodarujące osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o tego typu jednorazowe wsparcie. Mowa o zasiłku celowym, który - jak tłumaczy MRiPS - jest "przyznawany na zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej, a w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, ogrzewania, w tym opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu".
Aby dostać zasiłek celowy, trzeba spełniać kryterium dochodowe:
Wniosek o zasiłek celowy należy złożyć w lokalnym ośrodku pomocy społecznej (MOPS, GOPS) - osobiście lub drogą pocztową. Ile wynosi świadczenie? Nie ma konkretnej kwoty. Wysokość zasiłku celowego jest zależna od możliwości finansowych danego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz potrzeb petenta.
Decyzję o przyznaniu zasiłku celowego OPS podejmuje na podstawie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie. Pracownik socjalny przeprowadzi w wywiad w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku, a w pilnym przypadku - w ciągu dwóch dni. Wnioskodawca nie może odmówić wywiadu. Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są zobowiązane do współdziałania z pracownikiem socjalnym w rozwiązaniu ich trudnej sytuacji życiowej.
Zasiłek celowy może zostać przyznany również osobom w kryzysie bezdomności i innym osobom nieposiadającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń zdrowotnych. Mogą one ubiegać się o zasiłek na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.