Produkcja przemysłowa w całej UE w górę. Niepokojące dane z Polski

Produkcja przemysłowa w całej Unii Europejskiej zaliczyła wzrost o 0,7 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, podał Eurostat. Jednak dane dotyczące Polski są niepokojące.
Zobacz wideo Czy polską gospodarkę czeka scenariusz grecki?

W całej Unii Europejskiej produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym i 0,1 proc. w ujęciu rocznym - podał Eurostat. Natomiast w Polsce produkcja spadła w kwietniu o odpowiednio 1,2 proc. i 4,3 proc.

Produkcja przemysłowa w UE. Eurostat podał dane

Z danych Eurostatu wynika, że najlepsze wyniki dotyczące produkcji przemysłowej odnotowały: Irlandia (+22,5 proc. r/r), Malta (+14,3 proc.) i Dania (+12,2 proc.) a najgorsze: Estonia (-15,1 proc. r/r), Holandia (-12,8 proc.) i Bułgaria (-12,5 proc.)

W strefie euro w kwietniu 2023 r. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 14,7 proc., a energii o 1 proc. Z kolei produkcja dóbr pośrednich spadła o 1 proc., trwałych dóbr konsumpcyjnych spadła o 2,6 proc., a nietrwałych dóbr konsumpcyjnych - o 3,0 proc. W Unii Europejskiej, jak podaje Eurostat, produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 12,1 proc., a energii o 0,3 proc., podczas gdy produkcja dóbr pośrednich spadła o 1,0 proc., a trwałych dóbr konsumpcyjnych i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych o 2,2 proc.

Produkcja przemysłowa w Polsce mocno spadła. Jest gorzej od prognoz

Główny Urząd Statystyczny podał pod koniec maja, że w Polsce produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 6,4 proc. rok do roku (rynek prognozował spadek na poziomie 3,5 proc.). Natomiast w ujęciu miesięcznym, czyli w porównaniu z marcem tego roku, produkcja skurczyła się o 14,8 proc. W okresie styczeń-kwiecień 2023 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,9 proc. niższa niż rok wcześniej. "Spośród głównych grupowań przemysłowych w kwietniu br. odnotowano znaczny spadek w skali roku w produkcji dóbr związanych z energią - o 14,5 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 13,5 proc., dóbr zaopatrzeniowych - o 10,8 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 5,3 proc. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych - o 7,2 proc." - podał GUS

Więcej o: